27 lipca 2021

Parkowanie w strefie zamieszkania – jak robić to prawidłowo

Parkowanie w strefie zamieszkania widok na osiedle
Strefa zamieszkania jest specyficznym obszarem, na którym obowiązują szczególne przepisy ruchu drogowego. Z tego względu, również parkowanie na tym obszarze jest inne niż w pozostałych częściach miasta. Jeżeli chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z kilkoma zasadami obowiązującymi we wspomnianej strefie.Znak strefa zamieszkana

Definicja strefy zamieszkania

Zanim o samym parkowaniu, odpowiedzmy sobie na pytanie: czym jest strefa zamieszkania? Strefy zamieszkania, powstają z myślą o pieszych na osiedlach mieszkaniowych, dzielnicach willowych, starówkach, ale również na pojedynczych drogach. Zgodnie z jej definicją, strefa zamieszkania to:

„obszar obejmujący drogi publiczne lub inne, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi”

Na tym obszarze piesi oraz osoby poruszające się przy użyciu np. hulajnogi, rolek lub deskorolki mają bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami, w tym również rowerzystami. Ponadto, piesi mogą korzystać z całej szerokości drogi, zatem również z jezdni. Także dzieci do siódmego roku życia, w strefie zamieszkania nie muszą przebywać pod opieką osoby starszej, w związku z czym, kierowcy muszą zachować szczególną czujność.

Pamiętaj o ograniczeniu prędkości

Wjeżdżając do strefy należy pamiętać, o ograniczeniu prędkości do 20 km/h. Tak niska prędkość umożliwia praktycznie natychmiastowe zatrzymanie pojazdu.

Co ważne, urządzenia, które mają na celu zmuszenie nas do zmniejszenia prędkości, takie jak: progi zwalniające lub punktowe zwężenia jezdni, nie muszą być w strefie zamieszkania poprzedzone znakami drogowymi. 

Parkowanie w strefie zamieszkania

Przechodząc do sedna, czyli parkowania, jest ono dozwolone tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Zgodnie z art. 49 ust. 2 pkt. 4 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym: 

zabrania się postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu”.

Nawet jeżeli zauważymy chodnik, na którym moglibyśmy zaparkować zgodnie z ogólnie panującymi zasadami, nie możemy tego zrobić. Również postój na trawniku nie wchodzi w grę, gdyż strefa zamieszkania to obszar, a nie tylko drogi.

Parkowanie w strefie zamieszkania

Warto zaznaczyć, że przepisy dotyczące strefy zamieszkania nie ograniczają ruchu pojazdów ciężarowych. W związku z tym mogą one parkować w miejscach do tego przeznaczonych, by np. dostarczyć towar do sklepów osiedlowych.  

Kolejną kwestią jest parkowanie tyłem do budynku. Wielu może się zastanawiać, czy jest ono zabronione? Otóż przepisy tego nie zakazują, a tego typu pytania jest związane z obecnością tabliczek z informacją, o zakazie parkowania w ten sposób. Auto ustawione tyłem do budynku może przeszkadzać mieszkańcom ze względu na spaliny. Nie jesteśmy zobligowani do przestrzegania takich oznaczeń, ale warto to robić ze zwykłej uprzejmości i szacunku do innych.

Kary związane z niewłaściwym parkowaniem

Za parkowanie w miejscu innym niż do tego wyznaczone możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 100 zł oraz 1 punktem karnym.

Jeżeli to nie robi na nas wrażenia, warto pamiętać, że istnieją bardziej dotkliwe formy kary za niewłaściwe parkowanie. Tego typu gorszą alternatywą, będzie założenie przez policję lub straż miejską blokady na koło. Aby to nastąpiło nasz samochód musi znajdować się w miejscu, w którym nie zagraża porządkowi i nie utrudnia ruchu. Dodatkowo poza blokadą otrzymamy mandat w wysokości od 100 do 500 zł.

Pojazd pozostawiony w miejscu, w którym zagraża bezpieczeństwu innych uczestników ruchu może zostać odholowany, oczywiście na koszt właściciela. 

Policjant wystawiający mandat

Koniec strefy zamieszkania

Wyjeżdżając ze strefy zamieszkania napotkamy znak D-41 (koniec strefy zamieszkania). Oznacza on, że włączamy się do ruchu. W takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność, czyli bacznie obserwować otoczenie oraz ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym uczestnikom ruchu drogowego.

Strefa zamieszkania jest miejscem, którego celem jest zapewnienie pieszym maksimum bezpieczeństwa i komfortu przy swobodnym przemieszczaniu się. Warto pamiętać, że w takim miejscu szczególnie musimy uszanować pieszych, którzy również są członkami ruchu drogowego. Szanujmy to i pamiętajmy o stosowaniu się do przepisów.