26 lipca 2021

Czy gasolina to benzyna? Oznaczenia paliw na stacjach w Polsce i UE.

oznaczenia paliw

Motorina to nie benzyna, a gasolio, czyli olej napędowy. W Hiszpanii Gasolina to z kolei etylina, czyli benzyna, a Diesel to Gasoleo. Do tego kolory, nie wszędzie zielony oznacza bezołowiową, czasami jest żółta. Jakie są oznaczenia paliw? Trzeba patrzeć na symbole. Najważniejsze są znaki geometryczne: kwadrat i okrąg, ale na tym nie koniec.

Każdy kierowca wie, że do samochodu można zatankować benzynę, olej napędowy albo gaz. Kłopot pojawia się, jednak gdy wyjedziemy za granicę. Tam ten sam olej napędowy, popularnie nazywany u nas ropą, może być oznaczony na dystrybutorze inaczej. W Rumunii albo Bułgarii będzie to motorina, we Francji gasoil, a w Hiszpanii gasoleo.

Oznaczenia paliw

Oznaczenia paliw, zamiast kolorów i symboli, czarno-białe figury geometryczne

Sprawy nie ułatwia nazwa benzyny. W tej samej Hiszpanii a znacznie częściej w Portugalii nazwa bezołowiowej to po prostu gasolina, czyli etylina. We Włoszech to nierzadko senza piombo (bezołowiowa) lub po prostu super.

A gdzie podziały się symbole? Powszechnie stosowane w Polsce przekreślone PB (symbol ołowiu, czyli bezołowiowa) i ON (olej napędowy), a także kolory: czarny dla ON i zielony dla PB, nie wszędzie oznaczały to samo. Właśnie dlatego porządek z nazewnictwem paliw zrobiła Unia Europejska.

Kiedy wprowadzono nowe oznaczenia paliw?

Ujednolicone oznaczenia paliw weszły w życie w 2018 roku. Od razu stosowne symbole pojawiły się na dystrybutorach, jednak na samochodach zaczęły obowiązywać wyłącznie w nowo produkowanych autach. Nie na każdym wlewie paliwa znajdziemy więc charakterystyczny kwadrat lub okrąg. To wymaga po prostu czasu.

Najważniejsze jednak, że obok narodowych nazw paliw, wspomnianej motoriny, gasoleo, czy gasolio, a także stosowanych przez wiele koncernów naftowych symboli PB i ON pojawiły się nowe oznaczenia.

Oznaczenia paliw na stacjach

Od 2018 roku wszystkie benzyny oznaczane są symbolem okręgu. Natomiast olej napędowy to kwadrat, a paliwom gazowym przypisano romb. Wszystkie symbole są czarno-białe, dlatego nie ma co kojarzyć paliwa z zielonym, czarnym czy żółtym kolorem na dystrybutorze.

Dodatkowo w symbole geometryczne wpisano bardziej szczegółowe oznaczenia paliw.

Benzyna – oznaczenia

Benzyny to czarny okrąg z białym wypełnieniem i czarną literą „E” (etylina):

Liczba tuż po literze „E” oznacza natomiast maksymalną zawartość biokomponentów w paliwie. Co ważne, E5 odnosi się do obecnych oznaczeń benzyny PB 95 i PB 98, bo to nie oznaczenie liczby oktanowej.

Benzyna może mieć 5 lub 10 proc. biokomponentów. Wyjątkiem jest E85, czyli paliwo stworzone w 85 proc. z biokomponentów i przeznaczone do silników flexifuel.

Oznaczenia etyliny E

  • E5 – benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów do 5 proc.
  • E10 – benzyna z 10 proc. biokomponentów (na polskich stacjach trudno znaleźć taką benzynę)
  • E85 – benzyna oparta w dużej części na biokomponentach (na polskich stacjach jej nie ma)

Olej napędowy – oznaczenia

Olej napędowy to czarny kwadrat z białym wypełnieniem i czarną literą „B” (biodiesel).

oznaczenia paliw

Popularna ropa, czyli olej napędowy oficjalnie oznacza symbol „B” (biodiesel). ON nie zawsze zobaczysz na dystrybutorze.

Podobnie jak w przypadku etyliny, cyfry po literze „B” oznaczają maksymalną zawartość biokomponentów w biodieslu. Może to być 7 lub 10 proc. (estrów metylowych kwasów tłuszczowych).

Biodiesel XTL to z kolei paliwo w pełni syntetyczne (nierafinowany olej napędowy, wytwarzany z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa). Jak na razie takie paliwa w Polsce nie można kupić.

Oznaczenia etyliny B

  • B7 – diesel z 7 proc. udziałem biokomponentów, najczęściej spotykane paliwo
  • B10 – diesel z 10 proc. udziałem biokomponentów (przeznaczony tylko do niektórych silników)
  • XTL – parafinowy olej napędowy, używany jako czyste paliwo, który będzie zawierał do 7 proc. biodiesla
oznaczenia paliw

Benzyna ma symbol „E” (etylina). Oprócz tego, liczba oktanowa może wynosić 95 lub 98, a zawartość estrów to 5 lub 10 proc.

Paliwa gazowe – oznaczenia

Oznaczenie paliw gazowych to czarny romb z białym wypełnieniem i czarnym symbolem.

  • LPG – gaz płynny z ropy naftowej (Liquefied Pertoleum Gas). Jest to mieszanina propanu i butanu, paliwo powszechnie stosowane)
  • CNG – sprężony gaz ziemny (Compressed Natural Gas). Dostępny jest na niewielu stacjach w Polsce.
  • LNG – skroplony gaz ziemny (Liquefied Natural Gas). W Polsce jeszcze praktycznie niedostępny.
  • H2 – wodór. Pierwsze stacje wodoru dostępne publicznie mają dopiero w Polsce powstać.

Gdzie widoczne są oznaczenie paliw?

Oznaczenia paliw muszą być widoczne na dystrybutorach oraz pistoletach. Mogą i w praktyce występują one obok tradycyjnych symboli ON i PB oraz narodowych nazw paliw. Nalepki na dystrybutorach mają mieć przynajmniej 30 mm średnicy, a te na pistoletach i wlewach paliwa przynajmniej 13 mm.

Dodatkowo każdy nowy samochód sprzedawany na terenie Unii Europejskiej po 12 listopada 2018 roku musi być wyposażony w stosowny symbol na klapce wlewu paliwa.

W jakich krajach obowiązują oznaczenia?

Nowe etykiety zostały wprowadzone we wszystkich 28 państwach członkowskich UE, krajach EOG (Islandii, Liechtensteinie i Norwegii) oraz w Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.