9 września 2023

OTOMOTO Najlepszy Młody Kierowca 2023: dziś poznamy zwycięzcę!

Najlepszy Młody Kierowca 2023

Dziś na Torze Poznań zmierzy się 20 finalistów wyłonionych spośród blisko 1000 uczestników eliminacji. Lecz na koniec dnia tylko jeden z nich będzie mógł chlubić się tytułem OTOMOTO Najlepszego Młodego Kierowcy 2023.

OTOMOTO Najlepszy Młody Kierowca – to brzmi dumnie. Jednak co oznacza w praktyce? Jakie cechy powinna mieć taka osoba, jaką wiedzę zdobyć, jakie umiejętności opanować?

Co oczywiste, Najlepszy Młody Kierowca powinien przede wszystkim znać zasady bezpiecznej jazdy. Równie ważna jest umiejętność reagowania w awaryjnych sytuacjach na drodze. Zaś niezbędne uzupełnienie powyższych punktów to zdolność do udzielania pierwszej pomocy. I dopiero zbiór powyższych cech dopełnia obrazu OTOMOTO Najlepszego Młodego Kierowcy.

W tym roku, by zdobyć ten tytuł, w szranki stanęło blisko 1000 pretendentów. Pierwszy etap eliminacji obejmował rozwiązanie testu złożonego z 20 pytań. Wyłonił on dwadzieścioro uczestników, którzy udzielili największej liczby poprawnych odpowiedzi w najkrótszym czasie. Co więcej, tegoroczne kryteria rozszerzono o zerowy stan punktów karnych. W końcu najlepszy kierowca powinien być też przykładem dla innych.

To właśnie tak wyselekcjonowana grupa została zaproszona do polskiego finału. Tegoroczna edycja zmagań jest czwartą odsłoną konkursu Best Young Driver nad Wisłą. Do tej pory o tytuł Najlepszego Młodego Kierowcy w Polsce łącznie walczyło kilkanaście tysięcy osób.

Wynik ten napawa optymizmem. Jak podkreśla Aleksandra Knyszewska, Dyrektor Komunikacji i Relacji Międzynarodowych z Polskiego Związku Motorowego, organizatora polskiej edycji konkursu: „Bardzo nas cieszy, że rywalizacja, u której podstaw leżą bezpieczne i właściwe zachowania za kierownicą spotyka się z coraz większym zainteresowaniem wśród młodych osób. Poziom tegorocznych eliminacji był bardzo wysoki.”

OTOMOTO Najlepszy Młody Kierowca: finał na Torze Poznań

Tegoroczny finał OTOMOTO Najlepszy Młody Kierowca 2023 odbędzie się na Torze Poznań. Aby wyłonić zwycięzcę, eksperci z Polskiego Związku Motorowego przygotowali szereg praktycznych i teoretycznych zadań sprawdzających umiejętności uczestników konkursu.

Konkurencje będą związane z obsługą pojazdu i udzielaniem pierwszej pomocy. Zaś finałowa rywalizacja przebiegać będzie na samochodach elektrycznych.

Zwycięzcą zostanie zdobywca największej liczby punktów. Uzyska on nie tylko tytuł OTOMOTO Najlepszego Młodego Kierowcy 2023, ale też przywilej reprezentowania Polski podczas międzynarodowego finału w Wiedniu. Przy czym, jeśli pierwsze miejsce zdobędzie mężczyzna, drugą osobą reprezentującą nasz kraj na arenie międzynarodowej będzie kobieta z najlepszym rezultatem finałowej rozgrywki. Zaś jeśli laur zwycięstwa polskiego etapu konkursu zdobędzie jedna z zawodniczek, w Wiedniu towarzyszyć jej będzie najmłodszy uczestnik polskiego finału zawodów.

Międzynarodowy finał odbędzie się w Austrii, na torze testowym OAMTC Teesdorf pod Wiedniem. Tam uczestnicy walczyć będą o tytuł młodego mistrza kierownicy FIA Region 1, czyli: Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Triumfator – oprócz zaproszenia na paddock jednego z wyścigów F1 w sezonie 2024 – zostanie ambasadorem bezpieczeństwa FIA w licznych projektach.

Organizatorami konkursu OTOMOTO Najlepszy Młody Kierowca 2023 są Polski Związek Motorowy (PZM) i Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA), a partnerami są OTOMOTO oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).