7 grudnia 2020

Opel Corsa D – dobre auto za rozsądne pieniądze

Opel Corsa już od wielu lat cieszy się sporą popularnością na polskich drogach. Czwarta generacja modelu, czyli Corsa D, produkowana była od 2006 do 2014 roku. To doskonałe auto dla kierowcy, który chce mieć porządny pojazd w atrakcyjnej cenie. W zależności od potrzeb, dostępna jest w 3- i 5-drzwiowej wersji. 

Opel Corsa D – jaki silnik wybrać?

Wybór silników benzynowych w Corsie jest dość spory. Rozpoczyna się od skromnego, 3-cylidrowego silnika 1.0 l o mocy 60 lub 65 KM. Następnie mamy do czynienia z nieco mocniejszą jednostką, 4-cylindrową o pojemności 1.2 l o mocy 70, 80 lub 85 KM. 

Silnik 1.4 l o mocy 90 KM to tzw. złoty środek w przypadku silników Corsy – ma niezłe osiągi, nie pali dużo, a dzięki prostej konstrukcji jest tani w serwisowaniu. Można spotkać go również w mocniejszej wersji 100 KM. W przypadku silnika 1.2 l i 1.4 l znajdziemy także egzemplarze z seryjną instalacją LPG.

Corsa D dostępna jest też z silnikami, które trudno uznać za typowe dla segmentu B:

  • 1.4 l turbo o mocy 120 KM
  • 1.6 l turbo o mocy 150 KM
  • 1.6 l turbo OPC o mocy 192 KM
  • Wersja specjalna 1.6 l Turbo OPC Nürburgring Edition o mocy 210 KM

Warto pamiętać, że w przypadku Corsy z silnikiem 1.6 l w aucie zastosowano zupełnie inne zawieszenie i hamulce, aby zagwarantować bezpieczeństwo adekwatne do mocy auta. Trzeba wziąć to pod uwagę kalkulując koszty eksploatacji auta.

W przypadku Corsy najgorzej wypadają te najmniejsze silniki 1.0 l. Nie dość, że maja mała moc, to na dodatek wcale nie są oszczędne. Na dodatek miewają problemy z rozciągającym się łańcuchem rozrządu. W Corsach z silnikami benzynowymi zdarzają się problemy z oprogramowaniem sterującym pracą silnika, cewkami zapłonowymi oraz zaworem EGR.

A może z Dieslem?

Wybór odpowiedniego diesla w tym modelu także nie jest łatwy. W przypadku silnika 1.3 l CDTI możemy spotkać trzy warianty mocy: 75, 90 i 95 KM. Na szczególną uwagę zasługują dwie mocniejsze wersje, bo różnica w osiągach jest odczuwalna, a spalanie niemal nie różni się od tych mniejszych. W przypadku silnika 1.3 l trzeba liczyć się z problemami z łańcuchem rozrządu oraz turbiną.

Z kolei w przypadku silnika 1.7 l CDTI możemy wybierać między mocą 125 lub 130 KM. Biorąc pod uwagę gabaryty Corsy, to bardzo mocny silnik. Cieszy się dobrymi opiniami, jednak użytkowany w warunkach miejskich może przysparzać problemów z DPF-em. 

Ile kosztuje Opel Corsa D?

Ceny Corsy D zaczynają się od ok. 5 tys. złotych, a sięgają nawet 42 tys. za wersję Nürburgring Edition. Na rozpiętość cenową wpływa też fakt, że wiele Opli tego modelu jeździło we flotach. Być może ceny takich egzemplarzy są atrakcyjne, pod uwagę trzeba jednak wziąć duży przebieg. Zainteresowała Cię Corsa D? Dowiedz się o niej więcej, oglądając nasz film.