6 lipca 2021

Opel Adam – maleństwo z klasą

Auto miejskie może wyglądać stylowo i interesująco, a Opel Adam jest tego doskonałym przykładem. Ten model z założenia nie miał być zdroworozsądkowy, ale raczej przyciągający wzrok. Adam produkowany w latach 2012-2019 zyskał swoje imię po założycielu marki. Choć powstał na płycie podłogowej Corsy D, jest od niej mniejszy, przez co plasuje się w segmencie A.

Jaki silnik wybrać?

Wybór dowolnego silnika w przypadku tego modelu Opla będzie bezpieczny, bo w gamie nie ma awaryjnych jednostek. Spośród silników benzynowych najsłabsza to 1.2 l o mocy 69 KM. To 4-cylindrowy silnik z pośrednim wtryskiem i rozrządem na łańcuchu. Spalanie w jej przypadku nie będzie o wiele mniejsze niż w większych jednostkach stosowanych w większych autach.

Kolejny z silników ma pojemność 1.4 l o mocy 87 lub 100 KM. Odznacza się niską awaryjnością, dobrą kulturą pracy i dobrze pasuje do tak małego auta. W jego przypadku mogą pojawić się drobne problemy z cewkami czy przepustnicą.

Opel Adam: widok na auto w lusterku wstecznym, test wideo

Opel Adam to auto, którym niewątpliwie wyróżnisz się na ulicach swojego miasta.

Z kolei 3-cylindrowy silnik 1.0 l z bezpośrednim wtryskiem i turbo, o mocy 90 lub 115 KM może pochwalić się niskim spalaniem i dobrymi osiągami. W codziennym użytkowaniu ta jednostka nie była jednak aż tak oszczędna, jak obiecywał producent. Dodatkowe ryzyko niesie ze sobą skomplikowana konstrukcja, która może wiązać się z kosztownymi naprawami. 

Bardzo rzadka spotykana na drogach, ale polecana i trwała jest jednostka 1.5 l turbo o mocy 150 KM. Opel Adam z tym silnikiem rozpędza się do setki w 8,5 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 210 km/h.

W ofercie Opla pojawił się także Adam z seryjnym LPG, z silnikiem 1.4 l o mocy 87 KM. Warto pamiętać, że Adam nigdy nie był produkowany z silnikiem diesla. A to świadczy o tym, że Opel wyprzedził czasy tworząc wygodne małe i bardzo atrakcyjne auto. 

Ile kosztuje Opel Adam?

Ze względu na szerokie możliwości personalizacji auta, w tym modelu Opla bardzo trudno znaleźć dwa takie same egzemplarze. Można liczyć tu jednak nie tylko na nowoczesny design, ale zwykle również na bogate wyposażenie. W przypadku Adama kluczowym czynnikiem decydującym o cenie często nie jest tylko wiek auta, ale też jego silnik. W 2021 najtańsze egzemplarze w tym modelu kosztują ok. 20 tys., a najdroższe – do 45 tys. złotych. Warto też pamiętać, że zdecydowana większość aut na rynku wtórnym, pochodzi z importu. Sprzedać Adama w Polsce, z uwagi na wysoką cenę, nie była wysoka.

Czy warto zapłacić tyle za maleńkie, miejskie auto? Sprawdź, jak Opel Adam wypadł w teście OTOMOTO.