11 lutego 2024

Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach. O czym trzeba pamiętać?

Fot. Sztab Generalny WP/X
Zdjęcie: Sztab Generalny WP/X

Już od poniedziałku 12 lutego kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach całego kraju, które potrwają do końca maja. Będą spowodowane przejazdami kolumn wojskowych z jednostek biorących udział w ćwiczeniach Steadfast Defender-24 i Dragon-24. Podpowiadamy jak należy się zachować w przypadku spotkania z armią.

Wojsko na drogach

W poniedziałek (12 lutego 2024 r.) rozpoczęły się ćwiczenia Steadfast Defender 2024 i Dragon-24. W związku z tym trzeba liczyć się ze wzmożonym ruchem pojazdów wojskowych na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych. 

WOJSKO NA DRODZE - CO ROBIĆ?

Zobacz wideo news

Jak czytamy na profilu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na platformie X (dawniej Twitter): „Na europejskie poligony wyjedzie łącznie około 100 tys. żołnierzy #NATO w ramach manewrów, które będą się odbywać głównie w Europie Środkowej. Steadfast Defender 2024 składa się z 16 mniejszych ćwiczeń narodowych. Wśród nich kluczową rolę odgrywa ćwiczenie #Dragon24. Ćwiczenia mają charakter defensywny i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu. W najbliższy poniedziałek rozpoczną się pierwsze przemieszczenia sprzętu na terenie Polski”.

Apel do kierowców

Większość działań wojsk NATO odbędzie się w państwach Europy Środkowej, w tym w Polsce. Oznacza to, że pojazdy wojskowe wyjadą również na nasze ulice. Już same przejazdy kolumn mają być wykorzystane „jako element szkoleniowy, m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami”. Jak informuje Wojsko Polskiego, będą oni robić wszystko, aby jak najmniej inwazyjnie przemieszczać się po naszych drogach. Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. (ZOBACZ też: Pojazd wojskowy potrącił dwa żubry. Zwierzęta nie żyją).

Ale oczywiście potężne pojazdy, w dużej liczbie nawet z najlepiej zaplanowaną trasą mogą narobić nieco zamieszania. I tutaj wiele będzie zależało także od pozostałych uczestników ruchu drogowego. „Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominamy, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie” – apeluje wojsko.

Ale to nie jedyna prośba związana z akcją. Zwrócono też uwagę, aby nie publikować „informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych". „Każde bowiem nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności".