22 lipca 2021

Minimalna prędkość na autostradzie – czy istnieje?

Prędkość minimalna na autostradzie
Przepisy ruchu drogowego dosyć dokładnie określają prędkości dopuszczalne, czyli maksymalne na poszczególnych drogach. Począwszy od strefy zamieszkania gdzie wynosi ona do 20 km/h, po autostradę, gdzie możemy jechać nawet do 140 km/h. Co ciekawe, jeszcze do niedawna, mieliśmy dwa limity dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. Było to uzależnione od tego czy poruszamy się w dzień, czy w nocy. Wszyscy dobrze wiedzą, że istnieje próg określający prędkość maksymalną, ale czy istnieje taki określający minimalną?

Autostrada na tle miasta

Autostrada jest drogą przeznaczoną do szybkiego poruszania się. W związku z tym pytanie o prędkość minimalną na tego typu trasie wydaje się dość zasadne.

Czy istnieje zapis mówiący o prędkości minimalnej?

Mimo, że pytanie może wydawać się dziwne, poprzez swoją nietypowość wywołuje zainteresowanie. Szukając nakazu jazdy z prędkością „nie mniejszą niż…” nie napotkamy w przepisach żadnego konkretnego zapisu, aczkolwiek w definicji autostrady znajduje się sformułowanie „co najmniej 40 km/h”: 

„Autostrada jest drogą dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczona jest tylko do ruchu pojazdów samochodowych, które na równej poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep”. 

Nie jest to jednak nakaz, wedle którego jesteśmy zobligowani do jazdy z prędkością minimum 40 km/h. Wymóg ten dotyczy prędkości, którą pojazd konstrukcyjnie jest w stanie osiągnąć by pełnoprawnie uczestniczyć w ruchu drogowym na autostradzie. Ponadto, pamiętać należy, że musi być to pojazd samochodowy, w związku z czym na autostradę wjechać nie może: 

Prędkość dopuszczalna na autostradzie wynosi 140 km/h, natomiast minimalna… nie istnieje.

Samochód na autostradzie

Czy na autostradzie możemy jechać wolno?

Mimo, że nie istnieje zapis, który mówi o nakazie jazdy z minimalną prędkością wolna jazda, może być czasami wskazana. Zator drogowy lub jazda w skrajnie trudnych warunkach atmosferycznych, to sytuacje, które nie pozwolą nam na jazdę z prędkością co najmniej 40 km/h. W takich sytuacjach wolniejsza jazda będzie jak najbardziej dozwolona. 

Zgodnie z art. 19 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, jako kierujący pojazdami jesteśmy zobligowani przede wszystkim do jazdy z prędkością zapewniającą nam panowanie nad pojazdem, niezależnie czy jedziemy rowerem, samochodem czy motocyklem. Ponadto musimy wziąć pod uwagę realia, w jakich uczestniczymy, tj. rzeźbę terenu, stan i widoczność drogi, stan i ładunek pojazdu, a także warunki atmosferyczne. 

Wolno nie znaczy bezpiecznie

Dla zachowania płynności jazdy, musimy jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym. Powoli nie zawsze znaczy dobrze. Zbyt powolna jazda może powodować realne zagrożenie w ruchu drogowym, a w szczególności jeżeli ma to miejsce na autostradzie gdzie ruch odbywa się niezwykle dynamicznie. 

Samotny samochód na autostradzie

Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na drogach szybkiego ruchu! Przesadnie wolna jazda może być tak samo niebezpieczna, jak ta zbyt szybka.

Reasumując, przepisy polskiego prawa nie nakazują kierowcy określonej prędkości minimalnej na autostradzie. Mimo to warto pamiętać, że na autostradzie warto zachować płynność poruszania. W praktyce oznacza to, że sami powinniśmy wyczuć prędkość na autostradzie, z którą będziemy w stanie poruszać się bezpiecznie oraz dynamicznie. Bezpiecznej drogi.