Ciężkie maszyny - ciągnik na polu

Jan Niemiec

16 września 2021

Minęły dożynki, czas przygotować się do kolejnego sezonu

Wrzesień nie oznacza wakacji na wsi. Zaczynają się intensywne przygotowania do kolejnego sezonu, które będą miały wpływ na przyszłoroczne plony. Dodatkowo wchodzimy w czas wielu imprez branżowych, na których producenci pokazują swoje nowości. Wszystko to sprawia, że mimo rosnących cen, ciężkie maszyny nie tracą zainteresowania.

Kłopoty z dostawami nowych maszyn

Według danych Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych w sierpniu zarejestrowano 1191 nowych ciągników, a od początku roku już 9093. To oznacza ponad 36% wzrost porównując rok do roku. Niestety, także na tym rynku odczuwalne są skutki pandemii i kłopoty z dostawami nowych maszyn. Może to oznaczać konieczność długiego oczekiwania na odbiór pojazdu. Eksperci zwracają uwagę, że dodatkowy popyt napędzany jest też przez inflację. Rolnicy obawiają się dalszego wzrostu cen maszyn i inwestują zgromadzone oszczędności, zanim te stracą na wartości.

Ciężkie maszyny - ciągnik na polu
Ze względu na inflacje i trudności w dostawach ciężkie maszyny rolnicze są poszukiwanym towarem.

Jakich maszyn rolniczych szukają Polacy?

Na OTOMOTO w sierpniu odnotowaliśmy nieznacznie mniejszą liczbę ogłoszeń dotyczących pojazdów i maszyn rolniczych (9588 ogłoszeń, czyli o 99 mniej niż w lipcu). Tradycyjnie najwięcej ogłoszeń sprzedaży dotyczyło ciągników (30% liczby ogłoszeń, wzrost o 2 p.p. miesiąc do miesiąca). Dalej znalazły się agregaty (10% ogłoszeń), inne maszyny rolnicze (9% ofert) i kombajny (8% ogłoszeń, spadek o 2 p.p. w porównaniu z lipcem). Na dalszych miejscach uplasowały się kosiarki, prasy i owijarki. Jednocześnie kategoria rolnictwo była najczęściej odwiedzaną kategorią wśród pojazdów specjalistycznych (43% odwiedzających i wzrost popularności o 5% w porównaniu z lipcem).

Liderem wśród marek pozostaje John Deer, choć jego przewaga nad konkurentami maleje (14,5% liczby wyświetleń, spadek o 1,1 p.p. w porównaniu z lipcem). Na drugim miejscu uplasował się CLAAS (11,9% wyświetleń i spadek o 1 p.p.). Podium zamykają maszyny Massey Ferguson (6,4% wyświetleń). Co ciekawe, rośnie popularność marek na dalszych miejscach w rankingu. Fendt zyskał 0,8 p.p. (w sierpniu 6,7% liczby wyświetleń). Wzrost zainteresowania odnotowały też marki New Holland i Case IH.

Maszyny rolnicze infografika

Wzrost liczby ogłoszeń pojazdów budowlanych

W sierpniu sezonu wakacyjnego nie było też widać na rynku maszyn i pojazdów budowlanych. Na OTOMOTO pojawiło się o 768 ogłoszeń więcej niż miesiąc wcześniej. Najwięcej z nich dotyczyło wózków widłowych (17% ogłoszeń). Na kolejnych miejscach podium znalazły się ładowarki (15% ofert) oraz koparki gąsienicowe (10% ogłoszeń). Dalsze miejsca w rankingu zajęły dźwigi, koparki kołowe i maszyny drogowe.

Najpopularniejszą marką pozostaje niezmiennie JCB (14,6% liczby wyświetleń). Minimalnie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się maszyny Caterpillar (14,2 % wyświetleń ogłoszeń i wzrost o 0,2 p.p. w porównaniu z lipcem). Na dalszych miejscach znalazły się ciężkie maszyny marki Volvo, Liebherr i Komatsu.

Ciężkie maszyny - pojazdy budowlane

Samochody ciężarowe – co wzbudza największe zainteresowanie?

Tradycyjnie najwięcej ogłoszeń sprzedaży dotyczyło samochodów ciężarowych. Wśród nich najpopularniejsze były oferty ciągników siodłowych (33% liczby wyświetleń). Na kolejnym miejscu znalazły się ex aequo: autobusy, dźwigi i żurawie oraz wywrotki (każda kategoria po 9% liczby wyświetleń).

Najpopularniejszą marką pozostaje MAN (20,6% liczby wyświetleń). Na drugie miejsce w rankingu awansowały pojazdy Mercedes-Benz (18,4% wyświetleń i wzrost o 0,6 p.p. w porównaniu z lipcem). Podium zamykają samochody marki Scania (17,1% wyświetleń i spadek o 1 p.p.).

Na rynku wtórnym najwięcej oferowanych pojazdów było z roczników 2016-2018 (łącznie 49% liczby ogłoszeń). Dodatkowo, najczęściej spotykanym przedziałem cenowym było 100-125 tysięcy złotych oraz 150-175 tysięcy złotych (po 12% liczby ofert). Większość oferowanych pojazdów pochodziła z Polski (63,4% liczby ogłoszeń), mniej z Niemiec (17,4% ofert) i z Francji (13% liczby ogłoszeń). 

Samochody ciężarowe infografika

Naczepy i przyczepy w sierpniu

Na koniec zajrzyjmy na rynek przyczep i naczep. W sierpniu najwięcej ofert sprzedaży dotyczyło przyczep do samochodów osobowych oraz naczep burtowych i plandek (po 13% wystawionych ogłoszeń). Na kolejnych miejscach pod względem liczby ofert były naczepy chłodnie i izotermy (11% ogłoszeń) oraz naczepy wywrotki i przyczepy do przewozu pojazdów (po 9% wystawionych ogłoszeń).

Nie zmienia się ranking popularności marek. Wśród naczep, najwięcej potencjalnie kupujących oglądało ogłoszenia marki Schmitz-Cargobull (26,9% liczby wyświetleń, czyli o 0,5 p.p. więcej niż w lipcu) oraz Krone (18,4% wyświetleń, spadek o 1,4 p.p.). Duży wzrost zainteresowania odnotowały przyczepy kempingowe Hobby (16,8% wyświetleń, wzrost o 3,3 p.p.). Na kolejnych miejscach w rankingu popularności uplasowały się przyczepy Niewiadów (7,4% wyświetleń) oraz Dethleffs (5,2% wyświetleń).

Naczepy i przyczepy infografika

Pochłaniając wiedzę motoryzacyjną z Motopedii przyjmujesz do wiadomości, że używamy plików cookie i podobnych technologii do ulepszania i dostosowania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Dowiedz się więcej. Pamiętaj też, że możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.