Audi A6

Jan Niemiec

6 sierpnia 2021

Lipcowa, niemiecka dominacja – używane auta osobowe

Jeżeli chodzi o używane auta osobowe, preferencje polskich kierowców nie zmieniają się od lat. Szukając samochodu na rynku wtórnym, najchętniej sięgamy po modele zza Odry. Widać to wyraźnie w statystykach wyświetleń ogłoszeń na OTOMOTO. Z innych informacji, eksperci ostrzegają, że wkrótce na rynku może pojawić się fala „okazji zakupowych”. Niestety, jest ona związana z falą powodzi, która w lipcu nawiedziła Niemcy, Belgię i Holandię.

Uwaga na okazyjne oferty!

Choć większość firm ubezpieczeniowych kwalifikuje samochody po zalaniu do kasacji, to niestety są one łakomym kąskiem dla handlarzy, którzy widzą w nich szansę na dobry zarobek. Zanim więc rozwinie się nowa usługa OTOMOTO, czyli Cyfrowy Paszport Pojazdu, warto zachować czujność i ostrożnie podchodzić do okazyjnych ofert. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez OTOMOTO Klik, aż 75% kierowców deklarowało konieczność naprawy kupionego na rynku wtórnym samochodu już w ciągu pół roku od daty transakcji. 

Zalany samochód

Popyt rodzi podaż

Polscy kierowcy niezmiennie najbardziej interesują się niemieckimi samochodami. W lipcu najchętniej oglądane były oferty BMW Serii 3 (3,2% liczby wyświetleń ogłoszeń), Audi A4 (3,0% wyświetleń) oraz BMW Serii 5 (2,3% wyświetleń). Na dalszych miejscach znalazły się Volkswagen Golf, Audi A6 i Opel Astra. Ranking popularności modeli nie zmienił się w porównaniu z czerwcem tego roku. 

Popyt rodzi podaż, dlatego sprzedający oferowali najczęściej te modele, które są poszukiwane na rynku. Chociaż najwięcej ogłoszeń dotyczyło sprzedaży Opla Astry (3,0% ofert sprzedaży). W przypadku tego modelu, liczba ofert przewyższa zainteresowanie potencjalnie kupujących. Na rynku brakuje ofert sprzedaży BMW Serii 3 i Serii 5 oraz Audi A4 i A6. 

Ceny aut oraz przebieg

Największe zainteresowanie wzbudzają ogłoszenia samochodów w cenie 50 000-75 000 złotych (12,5% liczby wyświetleń) oraz te nieco tańsze, z przedziału 30 000-40 000 złotych (12,1% wyświetleń). Co ciekawe, sprzedający mają dość dużą ofertę samochodów niskobudżetowych, z cenami 5 000-20 000 złotych (łącznie 32,7% liczby wystawionych ogłoszeń).

Najpopularniejszy przebieg pojazdów to 175 000-200 000 kilometrów (11,4% liczby wyświetleń ogłoszeń i 12,1% liczby ofert).

SUV’y lepsze niż sedany

Jeszcze w czerwcu, prym na rynku wtórnym wiodły sedany. W lipcu sytuacja się zmieniła i analogicznie do rynku samochodów nowych, kierowcy najchętniej oglądali ogłoszenia SUV’ów (20,3% liczby wyświetleń). Sedany znalazły się na drugim miejscu (20,2% wyświetleń), a na trzecim samochody kombi (16,8% wyświetleń). Nadal najpopularniejsze są pojazdy z manualną skrzynią biegów (57,7% liczby wyświetleń ogłoszeń).

Kierowcy najchętniej szukają samochodów pochodzących z polskich salonów (65,5% wyświetleń). Drugim wyborem są salony niemieckie (19,0% wyświetleń), kolejnym te z USA (4,2% wyświetleń) oraz Francji (2,8% wyświetleń). Relatywnie największe zainteresowanie wzbudzają pojazdy z roczników 2015-2018 (łącznie 25,2% wyświetleń ogłoszeń).

 

Używane auta osobowe statystyki

Pochłaniając wiedzę motoryzacyjną z Motopedii przyjmujesz do wiadomości, że używamy plików cookie i podobnych technologii do ulepszania i dostosowania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Dowiedz się więcej. Pamiętaj też, że możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.