Strona główna / Moto Biznes / Król Honda i królowa Yamaha – rynek motocykli w lipcu 2021

Król Honda i królowa Yamaha – rynek motocykli w lipcu 2021

Jan Niemiec

8 min. czytania
Motocyklista na motocyklu

Choć rynek motocykli w porównaniu z samochodowym jest dość nikły, nie oznacza to, że klienci nie mają w czym wybierać. Wręcz przeciwnie! W lipcu na stronie OTOMOTO dostępnych było ponad 13 tys. ogłoszeń sprzedaży jednośladów, a pośród nich znalazła się prawdziwa perełka. Była to oczywiście limitowana wersja Ducati Superleggera V4. Egzemplarzy tego modelu wyprodukowano zaledwie 500 na całym świecie! Nie tylko parametry tej maszyny, ale także jej cena wzbudzają emocje. 

Włoski styl za pół miliona

Superleggera V4 jest określany jako „najbardziej ekskluzywny Ducati, jaki kiedykolwiek wyprodukowano”. Ramę, wahacze i obręcze kół wykonano z włókna węglowego. Dzięki temu motocykl uzyskuje wyjątkowy stosunek mocy silnika do masy pojazdu (1,54 KM/1 KG). Łącznie V4 ma 234 KM. Te sportowe paramenty uzupełniono jeszcze aerodynamiczną konstrukcją GP16. Jeżeli to wszystko było niewystarczające, by zrobić na Was wrażenie warto zaznaczyć, że jego cena to jedyne 470 tys. złotych…

Rynek motocykli Ducati Superleggera V4
Dzięki temu, że konstrukcja nośna Superleggera V4 wykonana jest z włókna węglowego, motocykl znacznie obniżył swoją wagę, w porównaniu z Panigale V4 MY20. Pozwoliło to uzyskać niesamowite właściwości jezdne!

Jakie marki interesują kupujących?

Wróćmy na ziemię i zobaczmy, jakie motocykle w lipcu cieszyły się największym zainteresowaniem „zwykłych zjadaczy chleba”. W rankingu popularności niezmiennie króluje marka Honda (19,1% liczby wyświetleń). Dalej znajduje się Yamaha (17,9% wyświetleń) i Suzuki (10,2% wyświetleń). Na kolejnych miejscach: BMW (9,4% liczby wyświetleń), Harley Davidson (7,7% wyświetleń) i Kawasaki (7,1% wyświetleń).

Ta kolejność niemalże 1:1 pokrywa się z udziałem ofert poszczególnych marek w ogłoszeniach. Różnice widać na końcowych pozycjach TOP 10. Potencjalni kupujący chętnie oglądali motocykle wspomnianej już marki Ducati, a także Triumph i Piaggio. Sprzedający zaś w swoich ogłoszeniach, dużo częściej oferowali kupującym takie marki, jak: Kymco czy Junak.

Najpopularniejsze modele i roczniki

Miesiąc do miesiąca nie zmienia się też układ popularności konkretnych modeli. W lipcu zwycięża Honda CBR (3,4% liczby wyświetleń), dalej jest Yamaha MT (2,3% wyświetleń) oraz modele BMW R i BMW GS (oba po 2% liczby wyświetleń). Kolejne w rankingu popularności są Honda CB (1,9% wyświetleń) i Kawasaki Z (1,8% wyświetleń).

Jeżeli chodzi o wiek jednośladów, to najwięcej ofert sprzedaży dotyczyło nowych motocykli z roczników 2020-2021 (34,4% liczby ofert) i te cieszyły się również największym zainteresowaniem (19,7% wyświetleń). Niewiele mniejsza grupa kupujących szukała maszyn z roczników produkcji 2003-2007 (18% liczby wyświetleń ogłoszeń). Zdecydowana większość ogłoszeń dotyczyła motocykli z przebiegiem poniżej 100 kilometrów (33,5% liczby ofert).

Cena, model oraz kraj pochodzenia

Potencjalni kupujący najchętniej szukali modeli w cenie 10 000-15 000 złotych (16,6% wyświetleń) oraz tych nieco droższych za 15 000-20 000 złotych (12,2% wyświetleń). Klienci zdecydowanie najbardziej zainteresowani byli silnikami benzynowymi, choć warto zauważyć, że już prawie 3% oferowanych pojazdów ma napęd elektryczny.

Z całą pewnością da się odczuć, że rynek motocykli jest w sezonie letnim. W rankingu popularności wygrywają sportowo-turystyczne motory typu Touring (23,2% liczby wyświetleń). Drugie miejsce zajmują motory typu Naked (15,6% wyświetleń) oraz Chopper’y (15,5% wyświetleń). Na kolejnych miejscach motocykle sportowe i skutery.

Na koniec warto wspomnieć, że klienci szukają przede wszystkim pojazdów pochodzących z Polski (70,6% wyświetleń), później z Niemiec (10,4% wyświetleń) i USA (5,4% wyświetleń).

rynek motocykli