22 lutego 2023

Kierownica po prawej stronie, czyli co trzeba wiedzieć o rejestracji anglika – najważniejsze informacje

kierownica po prawej stronie

Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zmieniły się zasady rejestracji anglika. Z tego względu nie wszystkie samochody z kierownicą po prawej stronie mogą poruszać się po polskich drogach bez jej przekładki.

Od 2015 roku w polskim ustawodawstwie istnieje możliwość jazdy samochodem, który ma kierownicę po prawej stronie. Ale nie w każdym przypadku. Otóż auta, które zostały po raz pierwszy zarejestrowane po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a więc po 1 stycznia 2021 roku, muszą mieć kierownicę przełożoną z prawej na lewą stronę.

Zresztą z punktu widzenia kierowcy warto dokonać takiej przekładki. Wynika to choćby z bezpieczeństwa na drodze. Szczególnie w przypadku jezdni jednopasmowej prowadzący takie auto ma mocno ograniczone pole widzenia. Na dodatek, wszelkie manewry, w tym przede wszystkim wyprzedzanie, są wtedy mocno utrudnione (TUTAJ dowiesz się, które polskie miasto jest najbardziej zakorkowane).

Rejestracja anglika – czy można zarejestrować samochód z Anglii?

Sytuacja związana z rejestracją anglika zmieniła się po 2020 roku, kiedy to Wielka Brytania na dobre opuściła Unię Europejską. W rezultacie, obecnie przy sprowadzeniu samochodu z Anglii należy przejść bardziej rozbudowane procedury. Co więcej, pojazdy importowane ze Zjednoczonego Królestwa są już rozpatrywane, jako samochody sprowadzone spoza terenu UE.

kierownica po prawej stronie

Samochody, które zostały zarejestrowane przed końcem 2020 roku mogą poruszać się po polskich drogach z kierownicą po prawej stronie.

Dodatkowo sprawa się komplikuje w przypadku aut zarejestrowanych po raz pierwszy po 1 stycznia 2021 roku, czyli już po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. W ich przypadku obowiązkowo należy przełożyć kierownicę z prawej na lewą stronę.

Nie zmieniło się tylko jedno – rejestracja anglika nadal jest możliwa.

Kierownica po prawej stronie: jak zarejestrować anglika?

Przed zarejestrowaniem anglika w Polsce należy pamiętać o konieczności dokonania pewnych formalności prawnych. Czyli:

  • przetłumaczeniu dokumentów – trzeba przetłumaczyć umowę kupna-sprzedaży u tłumacza przysięgłego oraz dowód rejestracyjny. W przypadku tego ostatniego wyjątek stanowią samochody zarejestrowane w Zjednoczonym Królestwie przed 31 grudnia 2020 roku
  • dokonaniu opłat, czyli akcyzy, cła i podatku VAT – w wymienionej kolejności:
  1. Na opłacenie akcyzy jest 30 dni, a na złożenie deklaracji – 14 dni. Wysokość akcyzy jest uzależniona od rodzaju napędu oraz pojemności silnika. W przypadku aut o pojemności większej niż 2 litry wynosi ona 18,6%, natomiast do 2 litrów to 3,1%. Inaczej traktowane są auta hybrydowe plug-in oraz elektryczne i wodorowe. W przypadku plug-inów z silnikiem spalinowym powyżej 2 litrów pojemności akcyza wynosi 9,3%, natomiast poniżej tej wartości – 1,55%. Auta elektryczne i wodorowe są obecnie zwolnione z akcyzy.
  2. W przypadku cła sytuacja jest nieco skomplikowana, właśnie ze względu brexit i datę pierwszej rejestracji samochodu. Teoretycznie zwolnione są z niej samochody zarejestrowane przed końcem 2020 roku, ale w praktyce najlepiej dopytać o to w urzędzie celno-skarbowym. Stawki cła można sprawdzić w internetowej bazie dotyczącej zintegrowanej taryfy celnej (TARIC). Pamiętać również należy o tym, że często celnicy naliczają cło nie od wartości samochodu widniejącej na umowie, tylko na podstawie własnych programów z kosztorysami.
  3. Ostatnią opłatą jest podatek VAT, którego stawka wynosi obecnie 23%, a do jego naliczenia został uprawniony urząd celny. Nalicza się go przede wszystkim na podstawie wartości celnej samochodu, cła i podatku akcyzowego. Ciekawostka – podatek i cło należy opłacić w kraju, w którym pojazd trafił na teren UE. Przykład to transport drogą morską np. do portu w Hamburgu. W Niemczech stawka VAT wynosi nie 23, a 19%.

Dostosowanie samochodu do ruchu w Polsce

Kolejny etap to dostosowanie samochodu do polskich przepisów. Do ruchu z kierownicą po prawej strony będą dopuszczone wyłącznie samochody, które po raz pierwszy zostały zarejestrowane przed 31 grudnia 2020 roku. Dotyczy to aut sprowadzonych z terytorium Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej oraz z kategorią M1 lub homologacją typu WE.

przekładka anglika

W samochodach, które po raz pierwszy zarejestrowano po 1 stycznia 2021 roku, należy dokonać przekładki. Inaczej nie zostaną dopuszczone w Polsce do ruchu.

Należy jednak pamiętać, że taki samochód przed dopuszczeniem do ruchu musi zostać odpowiednio zmodyfikowany. Aby przeszedł badanie techniczne (jego koszt to 99 zł), należy zmienić:

  • przednie światła: lewy reflektor samochodu z Wielkiej Brytanii ma większy zasięg niż prawy. W związku z tym może oślepiać pojazdy nadjeżdżające z naprzeciwka. Poza tym angliki słabiej oświetlają zakręty
  • światło przeciwmgielne tylne: należy je przenieść z lewej na prawą stronę
  • prędkościomierz: w Wielkiej Brytanii obowiązującą jednostką jest mila/h. W naszym kraju prędkość jest podawana w km/h. W związku z tym anglik musi wskazywać prędkość w km/h albo jednocześnie w km/h i w milach/h
  • lusterka zewnętrzne: także w tym przypadku konieczna jest zmiana. Chodzi o to, aby zwiększały one pole widzenia po lewej stronie

Kierownica po prawej stronie: procedura rejestracji anglika

Sama rejestracja anglika po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej nie uległa dużej zmianie. Właściciel ma na nią 30 od daty sprowadzenia pojazdu. Pamiętać jednak należy, że w związku tym, iż auta przywiezione z Wielkiej Brytanii należy dostosować do obowiązujących w Polsce przepisów, przed rejestracją niezbędny jest przegląd techniczny.

Później z przetłumaczonymi dokumentami oraz poświadczeniem dokonania wszelkich opłat należy udać się do właściwego wydziału komunikacji. W pierwszym kroku auto jest zarejestrowane czasowo na okres 30 dni.

Następnie, w ciągu 30 dni, właściciel zostanie poinformowany o wyrobieniu „twardego” dowodu rejestracyjnego. Najczęściej odbywa się to drogą SMS-ową. Jeśli jednak weryfikacja dokumentów nie przebiegnie prawidłowo, po upływie 30 dni właściciel nie będzie mógł się poruszać takim autem.

Co wtedy? Można uzyskać wydłużenie rejestracji czasowej na kolejne 14 dni.

Rejestracja anglika – niezbędne dokumenty

Pamiętać należy o tym, aby do wniosku o rejestrację samochodu dołączyć następujące dokumenty:

  • umowa kupna-sprzedaży lub inny dokument potwierdzający, że jest się właścicielem pojazdu
  • zaświadczenie o pozytywnym przejściu badaniu technicznego
  • dowód rejestracyjny
  • dowód informujący o dokonaniu opłaty celnej
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku – może być napisane odręcznie
  • potwierdzenie wniesienia opłaty za rejestrację

Kierownica po prawej stronie: ile kosztuje jej zamiana?

Przekładka anglika nie należy do tanich. Wbrew pozorom polega nie tylko na zmianie kierownicy z prawej na lewą stronę. Należy wymienić wiele różnych elementów, a największy problem często stanowi konieczność ingerencji w ścianę grodziową. A więc w samą konstrukcję nadwozia samochodu.

Koszt przekładki determinuje przede wszystkim podatność danych modeli na dokonanie takiej czynności. Problematyczne pod tym względem bywają auta japońskie czy francuskie. Dlatego przed zdecydowaniem się na import danego modelu do Polski, warto prześledzić fora motoryzacyjne na temat przekładki.

kierownica po prawej stronie

Wbrew pozorom, przekładka kierownicy to skomplikowana operacja. Ba, nie wszystkie auta się do tego nadają.

Poza tym cena przeróbki jest uzależniona od skomplikowania konstrukcji samochodu, użytych części czy nawet wyposażenia kabiny. Do tego należy doliczyć koszt samej robocizny, wynoszący 5000-6000 zł w wyspecjalizowanym zakładzie.

Ile więc kosztuje przekładka anglika? Może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jazda z kierownicą po prawej stronie – czy trzeba zmienić stronę kierownicy?

Wiadomo, że jazda z kierownicą po prawej stronie jest dużym utrudnieniem dla kierowców. W przypadku pojazdów, które po raz pierwszy zostały zarejestrowane w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 roku, nie zostaną dopuszczone do ruchu w naszym kraju bez zmiany położenia kierownicy.

Dlaczego auta z Anglii są takie tanie?

Samochody w Wielkiej Brytanii po prostu szybciej tracą na wartości. Wynika to ze specyfikacji tamtejszego rynku, gdzie dodatkowo system ubezpieczeń mocno wspiera użytkowników nowszych pojazdów.

W rezultacie auta z porównywalnego rocznika i w porównywalnym stanie kosztują nawet o 30% mniej niż podobne modele na polskim rynku.

Czy warto kupić anglika po przekładce?

Nie! Choć to kuszące – właśnie ze względu na cenę – nigdy nie wiadomo, kto dokonywał przekładki, w jaki sposób i na jakich częściach. Przykładowo, nie powinno się przerabiać sieci CAN, tylko wymienić kompletną wiązkę, ponieważ może to powodować występowanie licznych błędów i problemów z elektroniką.

Kierownica po prawej stronie: dlaczego w Anglii jest ruch lewostronny?

Zasadę ruchu lewostronnego przyjęto w Anglii już w 1773 roku. Odbyło się to na mocy tzw. Highway Act, w którym znalazł się zapis, według którego konie powinny poruszać się po lewej stronie jezdni. Później, wraz z początkami rozwoju motoryzacji nic się nie zmieniło i w naturalny sposób pozostano przy ruchu lewostronnym.

Co ciekawe, ruch prawostronny stanowi konsekwencję działań Napoleona Bonaparte. Leworęczny Francuz swoją armię zawsze ustawiał do przemarszu po prawej stronie. Tę samą regułę wprowadzał podbijając kolejne ziemie.

Kierownica po prawej stronie: w jakich krajach jest ruch lewostronny?

W Szwecji ruch lewostronny obowiązywał do 1967 roku, nim zmieniono go na prawostronny. Oczywiście, spotkało się to z ogromnym sprzeciwem tamtejszego społeczeństwa, ale ostatecznie dziś w tym kraju jeździ się z prawej strony.

Obecnie ruch lewostronny obowiązuje w bardzo wielu miejscach świata. Poniżej znajduje się pełna lista regionów i państw, w których samochody mają kierownicę z prawej strony:

Europa:

  • Cypr
  • Irlandia
  • Wyspa Man
  • Jersey
  • Malta
  • Zjednoczone Królestwo

Oceania:

  • Australia
  • Wyspa Bożego Narodzenia
  • Wyspy Kokosowe (Keelinga).
  • Wyspy Cooka
  • Fidżi
  • Kiribati
  • Nauru
  • Nowa Zelandia
  • Niue
  • Wyspa Norfolk
  • Papua Nowa Gwinea
  • Wyspy Pitcairn
  • Wyspy Salomona
  • Samoa
  • Tokelau
  • Tonga
  • Tuvalu

Azja:

  • Bangladesz
  • Bhutan
  • Brunei
  • Wschodni Timor
  • Hongkong
  • Indonezja
  • Indie
  • Japonia
  • Makao
  • Malezja
  • Nepal
  • Pakistan
  • Singapur
  • Sri Lanka
  • Tajlandia

Afryka:

  • Botswana
  • Kenia
  • Lesoto
  • Malawi
  • Mauritius
  • Mozambik
  • Namibia
  • Republika Południowej Afryki
  • Suazi
  • Tanzania
  • Uganda
  • Zambia
  • Zimbabwe

Ameryka Południowa:

  • Gujana
  • Surinam

Kraje z basenu wysp Karaibów

Kierownica po prawej stronie - GALERIA

kierownica po prawej stronie
kierownica po prawej stronie
przekładka anglika
kierownica po prawej stronie