12 lutego 2024

Kierowco, przygotuj się na utrudnienia! Rusza remont na A4 

Fot. GDDKiA
Zdjęcie: GDDKiA.

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) poinformowała, że na autostradzie A4 rozpoczęto wymianę nawierzchni jezdni. Prace remontowe mają potrwać niemal do końca roku i dotyczą bezpłatnego odcinka między Katowicami i Mysłowicami.

Dzieje się na A4

Ostatnio pisaliśmy o autostradzie A4 w kontekście informacji o tym, że spółka Stalexport Autostrada Małopolska złożyła do GDDKiA wniosek o zgodę na podniesienie opłat za przejazd tą trasą na odcinku Katowice-Kraków. Uzasadnieniem podwyżek są m.in. inwestycje, których wymaga autostrada A4. Jedna właśnie wystartowała, a to oznacza utrudnienia dla kierowców. 

Mowa o remoncie na odcinku między węzłami Murckowska w Katowicach i Brzęczkowice w Mysłowicach. W pierwszym etapie drogowcy wyremontują ok. 4-kilometrowy odcinek, od km 343 do km 347 autostrady. W kolejnym, który rozpocznie się 27 marca, zostanie on wydłużony do 7 km, od km 341 do km 348.

Jak długo potrwa remont?

W lipcu 2024 roku prace remontowe obejmą także jezdnię do Katowic, gdzie jeden pas ruchu będzie remontowany, a drugi będzie przejezdny. Na jezdni do Krakowa czynne będą dwa pasy ruchu w kierunku Krakowa i jeden pas w kierunku Katowic. Obie jezdnie na tym odcinku A4 będą gotowe do końca listopada 2024 r. (ZOBACZ też: Jaki jest stan technicznym dróg krajowych? Znamy najnowsze dane).

Całość inwestycji ma wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa. „Prace związane z wymianą nawierzchni i remontem obiektów mostowych potrwają do końca 2026 r., z wyłączeniem okresów zimowych. Wykonawcą robót jest spółka Pavimental Polska z Trzebini, należąca do grupy, w której działa też spółka SAM. Wartość kontraktu to ok. 423 mln zł netto” – informuje spółka.