14 grudnia 2020

Kia Soul – trwałe auto miejskie

Wysoka pozycja za kierownicą w połączeniu z krótkim nadwoziem sprawiają, że Kia Soul to auto, które idealnie sprawdzi się w miejskich warunkach. Model produkowany od 2008 do 2014 roku już na starcie zwraca uwagę wyrazistym wyglądem. A co z silnikami i awaryjnością?

Kia Soul to auto o dość pudełkowatym kształcie. Nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak tak skrojone nadwozie pozwala na wygospodarowanie naprawdę sporej przestrzeni, które mile zaskakuje jakością wykonania oraz materiałami. Miejsca nie brakuje, bo tak naprawdę Soul powstawał i powstaje na zmodyfikowanej płycie podłogowej Kii Ceed. Teoretycznie Kia Soul występuje jako kombi, tylko w jednej wersji nadwozia, dziś można by zaliczyć ją raczej do kategorii miejskich crossoverów.

Dostępne silniki

Gama silników Kii Soul nie jest zbyt rozbudowana. Jeśli szukamy Kii Soul z Dieslem pod maską, skazani jesteśmy tylko na 1.6 l CRDI o mocy 128 KM. Gwarantuje przyzwoite osiągi przy zachowaniu w miarę rozsądnego spalania. Decydując się jednak na Kię Soul w silnikiem wysokoprężnym, trzeba mieć na uwadze potencjalne problemy z turbiną i sprzęgłem, które nie zawsze dobrze znoszą ostre traktowanie. 

Nieco większy wybór mamy w przypadku silników benzynowych. Pierwszy to 1.6 l CVVT o mocy 126 KM, czyli zwykły 4-cylindrowy silnik z pośrednim wtryskiem paliwa. Dobrze sprawdzi się przy instalacji LPG. Drugi to 1.6 l GDI z bezpośrednim wtryskiem i mocą 140 KM. W obu przypadkach trzeba się liczyć się z problemami z rozciągającym się łańcuchem rozrządu oraz awariami cewek zapłonowych.

Jako ciekawostkę można dodać, że produkowana była też Kia Soul z jednostką 2.0 o mocy 143 lub 164 KM. Była to wersja dostępna na rynku amerykańskim, a dziś jest raczej rzadko spotykana na polskim rynku aut używanych.

Kia Soul jest produkowana od 2008 roku. To auto dla lubiących odważny design

Czy Kia Soul jest awaryjna?

Kia Soul to samochód, który może poszczycić się sporą trwałością. Jeśli martwimy się na zapas i szukamy auta bezobsługowego Kia Soul to dobry wybór. Jeśli już, to mogą zdarzać się drobne problemy z elektryką: szwankujące spryskiwacze czy nietrwały rozrusznik. Czasem pojawia się też korozja, która atakuje szczególnie tylną klapę bagażnika oraz doły drzwi. 

e-Soul

Przy okazji premiery drugiej generacji Soula (2012 rok) Kia wprowadziła na rynek amerykański i azjatycki elektryczną wersję tego miejskiego auta. Pojedyncze egzemplarze Soula EV można zatem znaleźć na rynku wtórnym i u nas. Auta pochodzą z importu, a ich cena nie jest niska. Za Kię e-Soul z 2015 roku z przebiegiem ponad 150 tys. km. trzeba zapłacić ponad 50 tys. zł. Zasięg? Według producenta 200 km na jednym ładowaniu. 

W tym roku z kolei Kia wprowadzi elektrycznego Soula oficjalnie do polskich salonów. Będzie to jednak auto trzeciej generacji i oficjalnie nosi nazwę e-Soul. 

Ile kosztuje Kia Soul?

Mimo tego, że Kia Soul nie była produkowana zbyt długo, jej ceny są dość zróżnicowane. W 2019 roku najtańsze egzemplarze tego auta to wydatek ok. 15 tys. zł., a najdroższe – 38 tys. złotych. Warto pamiętać, że auto z 2014 roku teoretycznie będzie na gwarancji do 2021 roku. Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Sprawdź tutaj.