22 listopada 2020

Jeep Grand Cherokee WK2 – duży i mocny samochód terenowy

Kto nie chciałby przejechać się legendą? Jeep Grand Cherokee nią z pewnością jest. Jazda po trudniejszym terenie wymaga odpowiedniego pojazdu. Jeep to jedna z pierwszych marek, jakie przychodzą na myśl, gdy mowa o samochodach terenowych. Czy nadal zasługuje na swoją sławę? 

Jeep Grand Cherokee WK2 to samochód terenowy dostępny w całkiem przyzwoitej cenie. Produkowany od 2010 roku, zaskakuje przestronnym wnętrzem z akcentami ze skóry i drewna. Czym jeszcze przyciąga uwagę Grand Cherokee?

Najlepsze silniki

W tym modelu znajdziemy wyłącznie mocne silniki o dużych pojemnościach i przynajmniej 6 cylindrach. Jeśli planujesz zakup Grand Cherokee z Dieslem, masz do wyboru silnik 3.0 l CRD o mocy 190, 241 lub 250 KM. Poza instalacją LPG, jest to najoszczędniejszy sposób na jazdę Jeepem Grand Cherokee. 

Podstawowym silnikiem w Jeepie jest 3.6 l PentaStar o mocy 286 KM. Na nim jednak nie kończy się wybór silników benzynowych. W ofercie można spotkać jeszcze silniki V8:

  • 5.7 l V8 Hemi o mocy 352 KM,
  • 6.4 l V8 Hemi (SRT-8) o mocy 468 KM,
  • 6.2 l V8 Hemi (Trackhawk) ze sprężarką mechaniczną, o mocy 700-710 KM. 

Ogromne  spalanie w każdym z tych silników nie powinno być zaskoczeniem. Dobrze jednak wiedzieć, że każdy z dostępnych silników dobrze zniesie także instalację LPG.

Ile kosztuje Jeep Grand Cherokee WK2?

Spełnienie marzenia o własnym aucie terenowym nie jest tanie, ale Cherokee dość dobrze wypada na tle konkurencji. W 2020 roku ceny używanych Grand Cherokee zaczynają się od ok. 37 tys. złotych. Przy zakupie nowego auta z tego modelu trzeba liczyć się z wydatkiem od ok. 500 tys. do nawet blisko 600 tys. złotych. 

Ze względu na spalanie takie auto może być drogie w utrzymaniu, ale nie trzeba zbytnio martwić się o jego awaryjność. Najczęściej zdarzają mu się drobne usterki, lekkie wycieki oleju, zużyta przekładnia kierownicza czy głośna praca pompy paliwa w baku. Wszystko zależy, czy Jeep był wykorzystywany do jazdy po asfalcie, czy jednak w terenie. Jeśli tak, to trzeba liczyć się z korozją karoserii i elementów nośnych i zużyciem podzespołów jezdnych. 

Co jeszcze powinieneś wiedzieć, jeśli przymierzasz się do zakupu Jeepa Grand Cherokee? Sprawdź w naszym teście.