4 grudnia 2023

Jazda zimą: jak nie narazić się na dodatkowe koszty? Przydatne wskazówki

test opon zimowych

Jest wymagająca nie tylko dla kierowcy, ale również i dla samochodu. Jazda zimą: poznaj wskazówki, dzięki którym unikniesz dodatkowych kosztów. 

Nie ulega wątpliwości, że jazda zimą sprawia, iż samochód zużywa się mocniej niż o innych porach roku. Wiąże się to przede wszystkim z niskimi temperaturami, podczas których silnik trudniej się uruchamia, a karoseria często jest pokryta warstwą śniegu i lodu. Poza tym drogi sypie się solą, która wnika w zakamarki nadwozia, przyspieszając korozję.

Choć jazda samochodem zimą bywa większym utrapieniem niż o innych porach roku, warto wprowadzić poniższe wskazówki, aby nie narażać się na dodatkowe koszty.

Planuj podróż

Zanim wyjdziesz z domu, zaplanuj trasę tak, aby unikać dróg, na których może zalegać śnieg. Lepiej wybierać drogi główne, które są najlepiej utrzymane o tej porze roku. Jazda ośnieżoną drogą nie tylko wydłuża podróż, ale i powoduje dodatkowe ryzyko, np. w postaci dziur czy krawężników znajdujących się pod warstwą śniegu.

jazda zimą

Jeśli planujesz wizytę w mieście, np. w urzędzie czy niewielkie zakupy, często tańszą opcją jest wybranie komunikacji miejskiej. Oszczędzasz w ten sposób nie tylko paliwo, ale i silnik, który na krótkiej trasie nie zdoła się wystarczająco rozgrzać.

Unikaj rozgrzewania silnika na biegu jałowym

To nie tylko niezgodne z przepisami, ale i niepotrzebne dodatkowe zużycie paliwa. Należy bowiem pamiętać, że silniki współczesnych aut są tak zaprojektowane, aby od razu były gotowe do ruszenia w drogę.

Jeśli trafiłeś na dziurę pod śniegiem – zgłoś to!

W momencie, gdy uszkodziłeś oponę lub felgę po wjechaniu w dziurę, możesz zgłosić ten fakt policji, a później ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy dróg.

Jazda zimą: nie niszcz piór wycieraczek

Pióra przednich wycieraczek zimą mają trudne życie. Śnieg czy lód zalegający na szybie mogą szybko doprowadzić do ich uszkodzenia. Dlatego przed jazdą należy usunąć lód z szyby za pomocą skrobaczki, a po zaparkowaniu – warto pamiętać o tym, aby wyłączyć wycieraczki.

W przeciwnym razie, tuż po uruchomieniu silnika, zaczną one „skrobać” o lód i śnieg, zalegające na przedniej szybie. A to prowadzi praktycznie do ich natychmiastowego zepsucia.

pióro wycieraczki

Regularnie myj samochód

Dzięki temu jesteś w stanie zauważyć drobne uszkodzenia w samochodzie. Czyli np. nieduży odprysk na szybie czy pierwsze oznaki korozji. Ich wczesne usunięcie pozwoli ci na zaoszczędzenie pieniędzy w przyszłości.

Poza tym regularne mycie, przynajmniej częściowo pomoże zmyć z samochodu sól.

Jazda zimą: postaw na płynność

Unikaj gwałtownych manewrów oraz ostrego przyspieszania. Płynna jazda zimą pomoże nie tylko zaoszczędzić paliwo, ale i pozwoli na uniknięcie ewentualnych kolizji.

jazda zimą

Przy okazji na ośnieżonej drodze staraj się zachować większy odstęp do poprzedzającego samochodu. W ten sposób nie tylko będziesz miał czas i miejsce na wyhamowanie przed nim, ale być może unikniesz odprysku na szybie lub na nadwoziu przez kamień, wyrzucony spod jego kół.

Jeśli możesz, parkuj z dala od innych aut i pod dachem

Parkowanie obok innych samochodów, z powodu śliskiej nawierzchni wiąże się z większym ryzykiem uszkodzenia przez ich kierowców nadwozia twojego auta. Dlatego, będąc np. pod galerią handlową, warto pozostawić pojazd dalej od wejścia, ale w bezpieczniejszym miejscu.

Oczywiście, najlepiej też nie zostawiać samochodu na dworze. Jeśli to możliwe, zaparkuj go w garażu.

Jazda zimą: upewnij się, że masz odpowiednie opony

Zyska na tym nie tylko twoje bezpieczeństwo i innych uczestników ruchu, ale w razie kolizji ubezpieczyciel nie będzie mógł wytknąć ci braku odpowiedniego ogumienia.

jazda zimą

Dlatego korzystaj z opon zimowych lub całorocznych, które obecnie są lepsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Ubierz się ciepło, zamiast polegać tylko na ogrzewaniu

Załóż dodatkową warstwę odzieży. Pomoże ci to ograniczyć konieczność korzystania z ogrzewania samochodu, a tym samym – zmniejszy zużycie paliwa. To szczególnie ważne w elektrykach, które zimą mocno tracą zasięg. 

Jazda zimą: zachowaj dystans do pługu lub piaskarki

Jeśli jedziesz za piaskarką, zachowaj taki dystans, aby sól, piasek czy żwir nie uderzały o nadwozie twojego samochodu. Tak samo w przypadku pługu.

jazda zimą

W przypadku aut elektrycznych: rozgrzej kabinę…

…gdy jest on jeszcze podłączony do zewnętrznego źródła prądu. Ogrzewanie wnętrza mocno zwiększa zużycie energii auta elektrycznego. Dodatkową korzyścią jest również to, że akumulator elektryka także nieco się nagrzewa (TUTAJ przeczytasz o tym więcej).

Jazda zimą – GALERIA

jazda zimą
jazda zimą
jazda zimą
jazda zimą