Strona główna / Porady / Jazda po alkoholu – co nam za to grozi?

Jazda po alkoholu – co nam za to grozi?

Roman Nowak

8 min. czytania

Jazda po alkoholu

Jazda pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialna oraz surowo karana. To właśnie alkohol często jest powodem wypadków drogowych, które kończą się utratą zdrowia, a nawet życia. Niestety, jak wynika z policyjnych statystyk, wciąż wiele osób decyduje się by usiąść za kółkiem na tzw. „podwójnym gazie”. Jakie kary przewiduje polskie prawo dla nieodpowiedzialnych kierowców?

Stan po spożyciu alkoholu i stan nietrzeźwości. Czym się różnią?

Surowość kary za jazdę pod wpływem jest uzależniona od stężenia alkoholu we krwi. W tym miejscu należy wyróżnić dwie sytuacje związane ze spożywaniem alkoholu – stan po spożyciu alkoholu i stan nietrzeźwości. 

Sytuacja, kiedy mamy do czynienia ze stanem po spożyciu alkoholu występuje, jeżeli:

  • stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2-0,5 promila;
  • w wydychanym przez kierowcę powietrzu rejestruje się obecność alkoholu na poziomie 0,1-0,25 mg na 1 dm3.

Taka sytuacja jest jedynie wykroczeniem.

Już nie wykroczeniem, a przestępstwem jest jazda pod wpływem alkoholu. Zachodzi ona w momencie, kiedy:

  • stężenie alkoholu we krwi kierowcy przekracza 0,5 promila;
  • w wydychanym przez kierowcę powietrzu rejestruje się obecność alkoholu powyżej 0,25 mg na 1 dm3

Jazda po alkoholu

Kary przewidziane za jazdę na ,,podwójnym gazie”

Karą za jazdę po spożyciu alkoholu, czyli za wykroczenie może być:

Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów zostanie wydany na okres dłuższy niż 1 rok, aby je odzyskać należy ponownie podejść do egzaminu na prawo jazdy

Kierujący, który prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości odpowiada za przestępstwo i grozi mu:

  • 10 punktów karnych;
  • zakaz prowadzenia pojazdów przez minimum 3 lata;
  • grzywna, która będzie uzależniona od zarobków kierowcy;
  • ograniczenie lub całkowite pozbawienie wolności do lat 2;
  • sankcja na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości minimum 5 tys. zł. 

Co ważne, jeżeli kierowca wpadnie po raz kolejny na jeździe pod wpływem alkoholu, liczyć się musi z karą w wysokości co najmniej 10 tys. zł i nawet 5 latami więzienia. 

Za spowodowanie wypadku drogowego, w którym są ofiary śmiertelne lub ranni, pijanemu kierowcy grozi pozbawienie wolności nawet do 12 lat oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Poza tym, może zostać zasądzone świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 10 tys. zł do 60 tys. zł. 

Jazda po alkoholu

Czy polisa OC działa dla sprawcy pod wpływem alkoholu?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest gwarantem pokrycia kosztów szkód oraz wypłaty rekompensaty osobom poszkodowanym w wypadku drogowym. Jego założeniem jest ochrona kierowcy przed finansowymi konsekwencjami incydentu na drodze. Nie oznacza to jednak, że ta „ochrona” będzie miała miejsce kiedy kierowca doprowadzi do wypadku pod wpływem alkoholu.

Jeżeli do zdarzenia drogowego doszło pod wpływem alkoholu, ubezpieczyciel nie ponosi żadnych kosztów. Oznacza to w praktyce, że ubezpieczenie nie obejmie wyrządzonych przez nietrzeźwego kierowcę szkód. Dodatkowo, jeżeli w wypadku ucierpią osoby trzecie, które wymagają leczenia lub rehabilitacji, wszystkie koszty z tym związane kierowca będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym tzw. rekompensatę. Także w tym przypadku koszty rekompensaty spadną na sprawcę zdarzenia. Ubezpieczyciel zwróci się do niego z tzw. regresem, czyli żądaniem zwrotu wartości wypłaconego odszkodowania. 

Najmniej dotkliwą konsekwencją spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu jest utrata części zniżek na ubezpieczenie OC. Wiąże się to z wyższym kosztem ubezpieczenia pojazdu.

Jeśli masz wątpliwości sprawdź swoją trzeźwość!

Jeżeli poprzedniego dnia spożywałeś alkohol i nie jesteś pewny, czy możesz prowadzić samochód, powinieneś udać się do najbliższego komisariatu policji. Będziesz miał tam możliwość dokonania pomiaru poziomu trzeźwości. Istnieje możliwość samodzielnego sprawdzenia swojego stanu trzeźwości, jednak będzie do tego potrzebny alkomat. Ceny dobrej jakości urządzeń do pomiaru ilości alkoholu w wydychanym powietrzu zaczynają się już od 200 zł.

Jazda po alkoholu

Dopuszczalne stężenie alkoholu u kierowcy w innych krajach

W wielu krajach europejskich dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Dotyczy to m. in. Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Grecji, Hiszpanii, Łotwy, Niemiec czy Słowenii. W Wielkiej Brytanii (z wyłączeniem Szkocji), Irlandii oraz w Luksemburgu limit wynosi do 0,8 promila. 

Na starym kontynencie są także kraje, w których obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu. W związku z tym, dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi w nich… 0,0 promila. Są to: Czechy, Słowacja, Rumunia i Węgry. 

Statystyki dotyczące pijanych kierowców na naszych drogach wciąż są zatrważające. W związku z tym, warto pamiętać, aby niezależnie gdzie się znajdujemy zachowywać się rozważnie i odpowiedzialnie.