Strona główna / Porady / Jak tanio i sprawnie wymienić opony?

Jak tanio i sprawnie wymienić opony?

Agata Grabkowska

8 min. czytania

Wymiana opon

Głównym zadaniem ogumienia w naszym samochodzie jest zapewnienie mu jak najlepszej przyczepności do powierzchni. Z tego względu dobra kondycja naszych opon jest niezwykle ważna pod kątem naszego bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Zatem, jak odpowiednio zadbać o opony samochodowe?

Dlaczego powinniśmy wymieniać opony?

Tak jak wspomniałam wcześniej, stan zużycia opon ma znaczący wpływ na nasze bezpieczeństwo. Przede wszystkim zniszczone ogumienie mocno zmniejsza własności trakcyjne pojazdu oraz wydłuża jego drogę hamowania. Niestety, w Polsce nadal nie ma ustawowego obowiązku wymiany opon. Mimo to większość kierowców wykazuje się odpowiedzialnością i regularnie zmienia ogumienie w samochodzie. Niesie to za sobą wiele korzyści, m.in. dzięki regularnej zmianie opon ich zużycie zmaleje, a co za tym idzie będziemy mogli z nich korzystać również w następnych sezonach.

Wymianę najlepiej jest przeprowadzić przed pojawieniem się zimowych warunków pogodowych lub gdy temperatura powietrza w dzień spadnie poniżej 7°C. Ważna jest także kontrola wysokości bieżnika. Opony należy zmienić, jeżeli takowa spada poniżej 1,6 mm. 

Wymiana opon
O nieprawidłowościach w oponach poinformują nas także czujniki ciśnienia.

Ile kosztuje wymiana opon?

Ceny usługi uzależnione są od materiału z jakiego wykonana jest felga, dodatkowej usługi wyważenia i oczywiście od ich wielkości.

Tabela uśrednionych cen usług wulkanizacyjnych:

Przełożenie całych kół z wyważeniem  od 50 do 80 zł
Wymiana opon na felgach aluminiowych 16″
4 szt. z wyważeniem 
120,00 zł
Wymiana opon na felgach aluminiowych 17″
4 szt. z wyważeniem 
140,00 zł
Wymiana opon na felgach aluminiowych 18″
4 szt. z wyważeniem 
160,00 zł
Wymiana opon na felgach stalowych 15″-16″ 100,00 zł
Wymiana opon na felgach stalowych 17″ 140,00 zł

 

Ceny wymiany ogumienia z wyważeniem mogą być bardzo zróżnicowane. Najwięcej za usługę zapłacimy w centrach dużych miast, takich jak: Warszawa, Wrocław lub Katowice. Koszt usługi proporcjonalnie maleje wraz z odległością od dużych aglomeracji, dlatego w małych miejscowościach za wymianę możemy zapłacić nawet o połowę mniej. 

Jak wybrać serwis wulkanizacyjny?

W pierwszej kolejności umawiając się na wymianę opon, warto wziąć pod uwagę porę roku. Punkty wulkanizacyjne przeżywają oblężenie w listopadzie, a jest to związane z sezonową wymianą, którą przeprowadza wielu kierowców. 

Po drugie, wybierając sam serwis należy zwrócić szczególną uwagę na kwalifikacje pracowników, wyposażenie warsztatu i zakres oferowanych usług. Najlepszą rekomendacją będą opinie klientów, dlatego przed wyborem warto sprawdzić oceny danego wulkanizatora w Internecie.

Ile trwa wymiana opon?

Czas wymiany opon uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od liczby pracowników. Sprawny zespół może w 20 minut wyważyć i wymienić całe ogumienie samochodu. Niektóre warsztaty wulkanizacyjne oferują swoim klientom poczekalnie wyposażoną w telewizor, ekspres do kawy lub zimne napoje, aby czas oczekiwania na zakończenie usługi upłyną w miłej atmosferze. 

Wymiana opon
Poza aspektami czysto technicznymi, po wymianie opon warto również sprawdzić, czy wszystkie markowe dekielki na kołach są kompletne.

Przy odbiorze samochodu, dobry wulkanizator może nas poinformować o krzywych felgach, zużyciu elementów zawieszenia, łożyskach i oczywiście o ogólnym stanie ogumienia. Klient w pierwszej kolejności powinien sprawdzić, czy wszystkie opony założone są odpowiednio oraz czy ich bieżnik będzie odprowadzał wodę na zewnątrz. Warto jest również wykonać krótką jazdę testową, aby wyeliminować ściąganie samochodu na którąś ze stron.