Strona główna / Porady / Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest już do odbioru?

Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest już do odbioru?

Juliusz Szalek

8 min. czytania
prawo jazdy

Niezależnie od tego, z jakich powodów wymieniasz prawo jazdy, możesz łatwo i szybko sprawdzić, czy dokument jest już gotowy. Wystarczy kilka sekund. Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru?

Powodów do wyrobienia nowego prawa jazdy może być wiele. To choćby zmiana miejsca zamieszkania czy nazwiska albo utrata ważności samego dokumentu lub danej kategorii. Warto też pamiętać, że kończy się era bezterminowych praw jazdy. Nawet jeśli w dokumencie data ważności nie jest określona, z mocy ustawy takie prawo jazdy traci ważność w 2033 roku.

Więcej o tym, kto, kiedy i jak powinien wymienić prawo jazdy, pisaliśmy TUTAJ.

Najbardziej przykrym doświadczeniem dotyczącym prawa jazdy będzie jednak zatrzymanie uprawnień przez policję. Za co i kiedy policjant może zabrać nam prawo jazdy? Szczegółowo o tym pisaliśmy TUTAJ.

Ile trzeba czekać na odbiór prawa jazdy?

Ustawowo urząd ma 30 dni na wydanie nowego prawa jazdy. Jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, od złożenia wniosku do odbioru prawa jazdy najczęściej mija znacznie mniej czasu.

Termin ten jednak może ulec wydłużeniu aż do 2 miesięcy, jeśli urząd będzie musiał wyjaśnić, czy np. właściciel prawka ma zakaz prowadzenia pojazdów.

I tutaj ważna informacja. Od 5 grudnia 2018 roku nie musimy wozić przy sobie tradycyjnego plastikowego prawa jazdy. Nie trzeba nawet mieć aplikacji mObywatel (więcej informacji znajdziesz TUTAJ), w której zapisany jest dokument w wersji cyfrowej. Jeśli z jakichś powodów wymieniamy dokument, nadal możemy jeździć samochodem pod warunkiem, że nie utraciliśmy uprawnienia do prowadzenia pojazdu danej kategorii.

Jak sprawdzić, czy prawko jest gotowe?

Aby sprawdzić, czy prawo jazdy jest już gotowe, nie trzeba iść do urzędu. Wystarczy wejść na strony internetowe www.kierowca.pwpw.pl lub www.info-car.pl. Tam należy wpisać kilka podstawowych i gotowe.

Sprawdzenie można dokonać po nr PESEL, dacie urodzenia lub PKK, czyli profilu Kandydata na Kierowcę (w przypadku osób, które zdawały egzamin na prawo jazdy). Po uzupełnieniu wszystkich danych natychmiast otrzymamy informację, czy prawo jazdy jest gotowe i czy można odebrać je w urzędzie.

Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy?

Wyrobienie dokumentu kosztuje 100,50 zł.

Gdzie odebrać?

Okazuje się, że dokument może przyjechać do nas. Wystarczy wybrać taką opcję podczas składania wniosku. Z zasady jednak to my musimy się pofatygować do urzędu, który prowadzi naszą sprawę.

Jeżeli odbieramy je w urzędzie, konieczne jest potwierdzenie swojej tożsamości i okazanie urzędnikowi dokumentu tożsamości.