20 kwietnia 2023

Test wygłuszenia wnętrza OTOMOTO TV (POMIAR GŁOŚNOŚCI) – TABELA Z WYNIKAMI WYCISZENIA

jak głośno jest w samochodzie

O tym czy samochód jest wygodny i komfortowy świadczy nie tylko zawieszenie i miękki fotel. Równie ważne jest wyciszenie kabiny. Właśnie, dlatego w naszych wideo testach pomiar hałasu to punkt obowiązkowy. Jak głośno jest w samochodach? Oto wyniki naszych pomiarów.

Jak mierzymy

Od pierwszego wideo testu mierzymy natężenie dźwięku podczas jazdy. Pomiar hałasu przeprowadzamy zawsze w tym samym miejscu, czyli na tej samej nawierzchni i przy ustalonej prędkości 90 i 140 km/h. Jedyne różnice, jakie mogą się pojawić to pogoda. Na to nie mamy jeszcze wpływu.

Do pomiaru wykorzystujemy sonometr, który ustawiony jest zawsze w tym samym miejscy, czyli tuż przy uchu prowadzącego.

Dlaczego mierzymy

Dlaczego pomiar hałasu jest dla nas ważny? Bo jest kluczowy dla komfortu jazdy samochodem. Używanym, starym czy nowym. Nie ma to znaczenia. Jeśli w aucie jest za głośno, długa trasa bywa męcząca. A jeśli bardzo głośno, to nawet krótka.

Nie jest tajemnicą, że producentce w poszukiwaniu oszczędności najchętniej rezygnują właśnie z dobrego wyciszenia kabiny. Potwierdzają to z resztą nasze wyniki w zestawieniu aut używanych z nowymi. Co tu dużo mówić, zestaw wygłuszający montowany w profesjonalnym warsztacie do średniej klasy samochodu potrafi kosztować nawet 15 tys. zł. Jest, więc, na czym przyoszczędzić, i jest, więc co wytłumiać.

Co mierzymy

Czy 60 dB to dużo? Z tym pytaniem mierzymy się dość często. Żeby zrozumieć, jaki jest to poziom natężenia dźwięku, czyli hałas, warto odwołać się do życia codziennego.

Miarą natężenia dźwięku jest poziom ciśnienia akustycznego, a jednostką – decybel. Najniższy słyszalny poziom natężenia dźwięku, czyli najcichszy dźwięk, jaki jesteśmy w stanie usłyszeć, wynosi 0 decybeli.

50 dB to przyjemne natężenie dźwięku, ale 100 dB uważane jest już za męczące. Granica bólu to z kolei 120 dB. Ważne jest to, że 100 dB wcale nie jest przez nas odbierane, jako dwa razy głośniejsze od 50 dB. I choć każdy ma inną granicę przyjemności, to z medycznego punktu widzenia wzrost o 10 dB odpowiada mniej więcej podwojeniu odczuwanego natężenia dźwięku. Właśnie, dlatego dźwięk 60 dB można odbierać, jako hałas dwa razy głośniejszy niż 50 dB.

Punkt odniesienia

Co jest ciche, a co już trzeba uznać za głośne? Dla przykładu:

  • 10 dB generują szeleszczące na wietrze liście, mucha albo komputer
  • 20 dB to szept
  • 40 dB to cisza w domu
  • 50 dB szum w burze
  • 60 dB to normalna rozmowa albo dźwięk odkurzacza
  • 70 dB darcie papieru
  • 80 dB głośny krzyk
  • 90 dB ruch uliczny
  • 110 dB muzyka na dyskotece lub młot pneumatyczny
  • 130 dB start samolotu odrzutowego
  • 150 dB wystrzał w z karabinu
  • 190 dB start rakiety kosmicznej

Czy samochody są głośne?

Nie jest tajemnicą, że samochody klasy premium są znacznie lepiej wyciszone, niż auta popularne. Najlepszy wynik w naszych testach odnotowaliśmy w Audi A8 D5. W nieco starszym Mercedesie klasy S W221 było tylko o 1 dB głośniej.

Okazało się wtedy, że mimo silnika spalinowego można dobrze wyciszyć wnętrze auta. Elektryki? Przy niskich prędkościach bywają ciche, np. Skoda Enyaq iV zaliczyła porównywalny wynik 52,5 dB. Jednak wraz ze wzrostem prędkości bardziej słyszalne niż dźwięk silnika zaczynają być szumy powietrza, opon czy nawet drobne kamyki uderzające w podwozie. Dla porównania w Audi A8 D5 przy 140 km/h zmierzyliśmy 61 dB, we wspomnianej Skodzie Enyaq iV - 63,3 dB.

Na drugiej stronie skali, jak na razie, jest Duży Fiat. Fiat 125p przy 90 km/h ma zmierzone 74,1 dB i to wynik znacznie gorszy od Subaru Legacy (70 dB), Citroena C4 II gen. (69,5 dB) czy Opla Corsy E (69,2 dB).

Jak głośno jest w samochodach? Poniżej znajdziecie kompletną tabelę z naszymi wynikami. Uwaga, tabela będzie aktualizowana, a testy wszystkich samochodów znajdziecie na OTOMOTO TV, lub w dziale testy - czyli TUTAJ.

Jak głośno jest w samochodach? Oto wyniki naszych pomiarów (od auta najcichszego do najgłośniejszego):

Kliknij w nagłówek aby posortować według wybranej kolumny lub wyszukaj poniżej.