19 lutego 2024

5 wniosków na temat wymarzonych aut Polaków. RAPORT ISR 2023

Raport OTOMOTO „Internetowy Samochód Roku 2023” to szczegółowa analiza danych na temat najczęściej poszukiwanych samochodów – zarówno wśród aut nowych, jak i tych z rynku wtórnego. Jakie są motoryzacyjne preferencje Polaków?

Spalinowy samochód z niemieckim rodowodem – to właśnie nim chcą jeździć Polacy. Na rynku wtórnym pod względem częstotliwości wyświetlania ogłoszeń dominuje BMW serii 3 E90, dumnie reprezentujące najlepsze, spalinowe tradycje bawarskiej marki.

CZYM CHCĄ JEŹDZIĆ POLACY?

Zobacz wideo news

Z kolei wśród pojazdów nowych najczęściej poszukiwana była Cupra Formentor, czyli SUV hiszpańskiego producenta. Hiszpańskiego, lecz należącego do Grupy Volkswagen. Czyli wszystko pozostaje w niemieckiej rodzinie.

Jakie inne wnioski płyną z raportu „Internetowy Samochód Roku 2023”?

1. Niemiecka solidność na rynku wtórnym

W zestawieniu najczęściej wyświetlanych marek używanych samochodów nieodmiennie dominują niemieccy producenci. Jednak tym razem doszło do przetasowania na pozycji lidera: BMW wyprzedziło Audi i Mercedesa stając się najczęściej wyszukiwaną marką. Tym samym producent z Monachium po raz pierwszy od 5 lat wspiął się na najwyższy stopień podium.

2. Dominacja nastolatków

Choć po polskich drogach w przeważającej większości poruszają się samochody kilkunastoletnie (wg danych CEPiK prawie 3/4 aut zarejestrowanych nad Wisłą miało więcej niż 10 lat), to przeglądając oferty skupiamy się na zdecydowanie młodszych pojazdach. W 2023 roku najczęściej wyświetlano ogłoszenia z pojazdami wyprodukowanymi w 2018 roku.

3. Elektrosceptycyzm

Zarówno wśród pojazdów używanych, jak i nowych najczęściej poszukiwane były samochody spalinowe. Największą popularnością w 2023 roku cieszyły się te zasilane benzyną, a silniki wysokoprężne zajęły drugie miejsce pod względem częstotliwości wyszukiwań.

Jeśli ktoś już szuka elektryka, to wśród pojazdów używanych najczęściej jest to Tesla. Lecz, co ciekawe, klienci chętni na zakup nowego pojazdu na prąd omijają ogłoszenia amerykańskiego wytwórcy szerokim łukiem – żaden z modeli Tesli nie załapał się do TOP 10 wyświetleń wśród nowych modeli.

4. SUV-em po Polsce, ale bez pedału sprzęgła

Wśród pojazdów fabrycznie nowych niemal połowa wyświetlanych ogłoszeń dotyczyła SUV-ów. Na rynku wtórnym auta tego typu zdobyły 24% wyświetleń.

Systematycznie rośnie również popularność automatycznych skrzyń biegów, przy czym wśród aut z salonu można już powoli mówić o dominacji tego typu przekładni: ponad 80% wyświetleń ogłoszeń nowych samochodów dotyczyła tych z „automatem”. Za popytem wyraźnie podążała podaż – aż 75% wystawionych pojazdów nie miało pedału sprzęgła.

Również na rynku wtórnym klienci odchodzą od manualnych skrzyń biegów. Wśród poszukujących aut używanych niemal 50% wyświetleń ogłoszeń dotyczyło „automatów”. Jednak tu stosunek podaży do popytu był już zachwiany – 2/3 ofert odsprzedaży samochodów z drugiej ręki miało trzy pedały w podłodze.

5. Używane części źródłem oszczędności

Klienci przeglądając ogłoszenia sprzedaży używanych części najczęściej poszukiwali zderzaków, felg, opon i drzwi. Co skłaniało kierowców do kupowania elementów z drugiej ręki?

Ubiegłoroczne badanie Minds & Roses, zrealizowane dla OTOMOTO wskazuje, że przyświecały im przede wszystkim oszczędności. Ale nie tylko te finansowe. Klienci kupujący używane części doceniali też krótszy czas niezbędny na sprowadzenie i przygotowanie ich do montażu w porównaniu do tych nowych. Dotyczyło to szczególnie elementów karoseryjnych, które jednocześnie stanowiły najpopularniejszą kategorię części używanych na OTOMOTO.

W końcu każdy, kto choć raz czekał na usługę lakiernika, a potem musiał jeszcze uregulować za nią rachunek, z pewnością w przyszłości spojrzy przychylnym okiem na szeroki wybór pasujących elementów zdemontowanych z innych aut o tym samym kolorze nadwozia.

A skoro już jesteśmy przy spoglądaniu, to czego jeszcze możemy się dowiedzieć o preferencjach motoryzacyjnych polskich kierowców patrząc na raport „Internetowy Samochód Roku 2023”? W najbliższych dniach będziemy wnikliwie omawiać wnioski płynące z jego lektury.

Zostańcie z nami!

Pełna wersja raportu „Internetowy Samochód Roku 2023” znajduje się TUTAJ.