Strona główna / Porady / Klimatyzacja samochodowa – ile kosztuje montaż?

Klimatyzacja samochodowa – ile kosztuje montaż?

Bartłomiej Chruściński

8 min. czytania

Klimatyzacja samochodowa

Jeszcze nie tak dawno temu, pożądanym elementem wyposażenia samochodu było… wspomaganie kierownicy, radio z kompaktem i elektrycznie sterowane szyby. Dziś czasy się zmieniły, i to klimatyzacja samochodowa stała się rzeczą, którą obowiązkowo powinien posiadać każdy samochód.

Skąd przyszła „klima”?

Pierwsze próby montażu „schładzaczy” w samochodach podjęto w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 30-tych. Na przełom przyszło nam czekać ok. 20 lat, kiedy to Amerykanie rozpoczęli montaż systemów klimatyzacji w swoich luksusowych limuzynach, takich jak Chrysler Imperial. 

Klimatyzacja samochodowa

Koszt instalacji klimatyzacyjnej

Kilka lat temu, spora część aut na rynku nie posiadała „klimy”. Zwłaszcza auta niższych klas często pozbawione były tego udogodnienia. Nie oznacza to, że posiadając taki samochód, jesteśmy skazani na wysokie temperatury podczas jazdy. Montaż klimatyzacji w takich autach też jest możliwy, choć nie jest prosty i tani. 

Nowy układ klimatyzacji, to koszt kilku tysięcy złotych. Jego najdroższym elementem jest sprężarka, której cena może wynosić ponad 2 tys. zł. Niestety, lista potrzebnych elementów jest długa, i zawiera m.in. osuszacz, zawór rozprężny zintegrowany z obudową wentylatora, skraplacz czy zestaw rurek wysokiego ciśnienia. Potrzebny będzie również panel sterujący w wypadku rozbudowanej, automatycznej klimatyzacji lub zwykły włącznik w przypadku klimatyzacji manualnej.

Ile kosztuje używany system?

Kiedy mowa o popularnych modelach aut, mamy spore szanse znaleźć sprawny układ w kwocie 1000-1500 zł. Do bardziej leciwych samochodów — zapewne — układ będzie tańszy, choć jego stan zużycia może być znaczny. Niestety, istnieje też duża szansa, że zanim odpalimy używaną klimatyzację w naszym aucie, będziemy musieli… ją naprawić. Po montażu warto zrobić test szczelności układu oraz uzupełnić odpowiedni czynnik chłodzący. 

Klimatyzacja samochodowa

Ile zapłacimy za montaż „klimy”?

Tu ceny wahają się od 1,5 do 2 tys. zł. Zakres prac jest szeroki i skomplikowany — demontaż kokpitu, umiejscowienie poszczególnych elementów i montaż nowych, takich jak np. ramiona montażowe wiatraków czy chłodnicy

Oczywiście, istnieje możliwość samodzielnego montażu klimatyzacji, choć nie jest to proste zadanie. W przypadku nowszych aut, poziom skomplikowania i potrzebnej wiedzy jest zbyt rozległy i warto zlecić tę czynność firmie, która zagwarantuje nam solidne wykonanie pracy. Zajmując się starszym samochodem istnieje szansa, że będziemy w stanie sami wykonać część prac w kilka godzin. Finalnie, to czy wykonaliśmy pracę prawidłowo czy nie, będziemy mogli ocenić dopiero po napełnieniu układu odpowiednim czynnikiem, czego nie powinniśmy robić sami. 

Klimatyzacja samochodowa

Czy klimatyzacja wymaga serwisowania?

Zdecydowanie tak! Jeśli chcemy korzystać z chłodzenia w aucie bezproblemowo, przed każdym sezonem letnim powinniśmy w wyspecjalizowanym serwisie:

  • sprawdzić szczelność instalacji,
  • przeprowadzić odgrzybianie (zapobiega pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu),
  • uzupełnić czynnik chłodzący.

Tak sprawdzony układ klimatyzacji, powinien pracować skutecznie i bezusterkowo.

Wbrew pozorom, klimatyzacja samochodowa jest urządzeniem potrzebne cały rok. Poprawia komfort podróżowania, ale również wpływa na bezpieczeństwo. Przyda nam się podczas letnich upałów, ale i podczas zimowego rozruchu auta — pomoże wtedy skutecznie odparować szyby w kabinie. Jeżeli przyjmujemy możliwość sprzedania w przyszłości naszego samochodu, warto podkreślić, że klimatyzacja w wyposażeniu auta zawsze podnosi jego wartość, co tyczy się zwłaszcza starszych aut. Oby nieprzyjemna temperatura, nigdy nie zepsuła Wam podróży!