26 listopada 2020

Hyundai IX35 – bezpieczne auto z dobrym wyposażeniem

Uniwersalny wygląd ix35 sprawia, że choć ten Hyundai produkowany był między 2010 a 2015 rokiem, jeszcze długo nie wyjdzie z mody. Bogato wyposażony a przede wszystkim mało awaryjny jest dość powszechnie dostępny na rynku wtórnym. Czy ten SUV zasługuje na uwagę?

Hyundai ix35 – silniki

Dostępne silniki stanowią spory atut tego modelu. Wszystkie uchodzą za mało awaryjne, więc przy wyborze wystarczy bez obaw kierować się własnymi potrzebami. Kupujący do wyboru ma 5 opcji – 2 benzynowe oraz 3 z silnikiem wysokoprężnym.

Pierwszy z silników benzynowych to 1.6 l GDI o mocy 135 KM z wtryskiem bezpośrednim. To oszczędny, ale też niezbyt dynamiczny silnik. Druga dostępna jednostka, 2.0 l MPI o mocy 163 KM jest bardziej dynamiczna, ale też wykazuje wyższe spalanie z uwagi na starą konstrukcję. 

Wśród silników Diesla możemy wybierać spośród pojemności 1.7 l lub 2.0 l. Mniejsza jednostka generuje 115 KM i, podobnie jak mniejszy z silników benzynowych, zadowoli raczej amatorów oszczędności niż szybkości. Jednostka 2.0 l dostępna jest w dwóch wariantach mocy: 136 i 184 KM. Najmocniejszy z silników gwarantuje lepsze wrażenia z jazdy, ale nie będzie już tak oszczędny.

Co warto wiedzieć?

W zestawieniu ze wszystkimi silnikami, poza tymi najsłabszymi (1.6 l i 1.7 l), możemy trafić auto z napędem na cztery koła. Dodatkowo, wszystkie silniki uznawane są za niezbyt awaryjne. W Dieslach trzeba przygotować się na usterki charakterystyczne dla silników tego typu: awarie dwumasowego koła zamachowego czy filtra DPF. W wyniku zapchania sitka wstępnego w zbiorniku paliwa zdarza się szarpanie lub spadek mocy, ale jest to usterka, którą można usunąć bardzo niskim kosztem.

W egzemplarzach z silnikiem benzynowym zdarzają się awarie sondy lambda. Nie wynikają one jednak z wad samej sondy, ale raczej z upodobania kun i innych gryzoni do pogryzania przewodów.

Ile kosztuje Hyundai IX35?

Na rynku wtórnym Hyundaia IX35 nie brakuje, a auto dobrze trzyma cenę. Oferty mieszczą się w przedziale od 30 tys. do 70 tys. złotych. Czy jest to auto warte swojej ceny? Sprawdź, jak wypadło w naszym teście.