Strona główna / Moim zdaniem / Hyundai Ioniq 6 – idzie moda na retro?

Hyundai Ioniq 6 – idzie moda na retro?

Juliusz Szalek

8 min. czytania
Hyundai Ioniq 6

Hyundai Ioniq 6

Pójść pod prąd to mało powiedziane. Na przekór modzie i wbrew obiegowej estetyce nowy Hyundai Ioniq 6, zamiast emanować nowoczesnością, jak wcześniejszy Ioniq 5, sięga po stylistykę retro. A może tak jest ładnie?

Pamiętacie Hyundaia Coupe w Stanach nazywanego także Tiburon? Odnoszę nieodparte wrażenie, że Hyundai przypomniał sobie o tym modelu i właśnie na jego podstawie, szczególnie aucie drugiej generacji z 2001 roku, stworzył nadwozie jak najbardziej współczesnego i na dodatek elektrycznego modelu.

Bryła coupé, okrągłe kształty, miękkie linie i ostre cięcia – tak w skrócie wygląda najnowsze auto koreańskiego producenta. Kompletnie inne niż jego poprzednik, do bólu kwadratowy Ioniq 5 z kwadratowymi nawet światłami.

Hyundai Coupe
Hyundai Coupe

Może w tym szaleństwie jest metoda, w końcu technicznie Hyundai Ioniq 6 jest mocno spokrewniony z Ioniqiem 5. Klient będzie mógł sobie wybrać jaka estetyka mu odpowiada. Bo technika będzie taka sama. Te same silniki, ten sam akumulator trakcyjny i zapewne ten sam, a na pewno zbliżony zasięg. Szczegółów na razie brak. Na pierwszych zdjęciach widać jednak, że wnętrze będzie na wskroś nowoczesne z dotykowymi ekranami, przyjemnymi materiałami i przestronną kabiną.

Retro w modzie

Pod względem stylistyki można się tu dopatrzeć odrobinę Porsche 911, nieco Mercedesa CLA, trochę Alpiny, ale najwięcej dość rzadkiego u nas Hyundai Coupé i to sprzed 20 lat. Zresztą takich zapożyczeń we współczesnej motoryzacji jest naprawdę wiele.

Ora Punkt Cat
Ora Punkt Cat

Czy to się komuś podoba, czy nie to kwestia gustu. Widać jednak coraz wyraźniej, że estetyka retro w Azji przeżywa renesans. Przodują w tym Chińczycy. Niedawno mogliśmy podziwiać współczesną wersję chińskiego Garbusa (Ora Punk Cat), później padła zapowiedź stworzenia przez jednego z producentów współczesnej wersji klasycznego Mini a na swoją kolej czeka Wuling Hongguang Mini EV.

My w Europie czekamy jednak na Hyundaia Ioniq 6, któremu z pewnością bliżej się przyjrzymy po premierze.