23 listopada 2020

Honda CR-V III – niezawodny samochód rodzinny

Honda CR-V III stanowi świetne połączenie funkcjonalności i elegancji. SUV z napędem na cztery koła, produkowany w latach 2006-2012, zyskał popularność bardziej jako niezawodne auto rodzinne niż terenówka. 

Honda CR-V gwarantuje komfortową jazdę ze względu na niezbyt sztywno zestrojone zawieszenie, dobrą widoczność oraz przemyślaną przestrzeń we wnętrzu auta. 

Honda CR-V III – jaki silnik wybrać?

Wybór silników w tym modelu ogranicza się do dwóch benzynowych oraz dwóch Diesla. 

W przypadku silników benzynowych popularne są jednostki czterocylindrowe, dwulitrowe o mocy 150 KM, wyposażone w zwykły wtrysk paliwa i pozbawione turbodoładowania. Pozytywnie wpływa to na koszty serwisowania, jednak na co dzień trzeba pamiętać, że o dynamice nie ma tutaj mowy. CR-V 2.0 l to auto trwałe ale przeznaczone do spokojnej jazdy. 

Drugi z silników benzynowych Hondy CR-V to również R4, tym razem jednak o pojemności 2.4 l i mocy od 160 do 190 KM. Produkowany był z myślą o rynku amerykańskim.

Obydwa silniki benzynowe w CR-V mają zmienne fazy rozrządu i-VTEC. Ich problemem może być nadmierne zużycie oleju, warto więc często kontrolować jego poziom i wymieniać co 10 lub maks. 15 tys. km. 

Wybierając silnik Diesla, w obydwóch przypadkach mamy do czynienia z pojemnością 2.2 l. Starszy z dostępnych silników, i-CDTi miał moc 140 KM, nowszy, i-DTEC 150 KM. Obydwa są raczej bezawaryjne. Przy przebiegu przekraczającym 300 000 km mogą pojawić się problemy z osprzętem: wtryskami, DPF, kołem dwumasowym czy nawet trwałym z zasady łańcuchem rozrządu. 

Na co zwrócić uwagę?

Choć CR-V III cieszy się dobrą sławą, nie można jej jednak uznać za auto bez wad. Problemy mogą powodować nietrwałe przeguby, pękające obudowy amortyzatorów oraz maglownica. Zdarzają się także awarie reflektorów ksenonowych oraz drobne ogniska korozji na krawędziach elementów nadwozia, zwłaszcza na tylnej klapie oraz podwoziu.

Ile kosztuje Honda CR-V III?

Ani nowa, ani używana Honda nie należy do tanich aut. Kupując CR-V III w 2020 trzeba przygotować się na wydatek od 25 tys. zł. do 65 tys. zł. Dobra wiadomość jest jednak taka, że cena idzie w parze z jakością samochodów tej marki. Co jeszcze powinieneś wiedzieć przed zakupem? Sprawdź w naszym teście.