Maszyny ciężkie: popyt i podaż w maju 2021

Łukasz Borowicz

15 czerwca 2021

Gospodarka nabiera rozpędu! Czy nie zabraknie maszyn do pracy?

Znikają pandemiczne ograniczenia, luzowane są kolejne reguły prowadzenia biznesu, gospodarka nabiera rozpędu – to optymistyczne wieści z polskiego rynku. Z drugiej strony płyną sygnały o braku rąk do pracy, bo część osób przebranżowiła się w czasie pandemii, a studenci nadal pozostają w rodzinnych domach na nauczaniu zdalnym. A jak sytuacja wygląda na rynku pojazdów i maszyn? Czy boom budowlany i ożywienie w branży transportu drogowego znajdą swoje odzwierciedlenie w podaży potrzebnych samochodów?

Stabilna i wysoka podaż w transporcie

W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania sięgniemy do wiosennych statystyk OTOMOTO za miesiące kwiecień – maj 2021r. W tym czasie najwięcej ofert sprzedaży dotyczyło samochodów ciężarowych, ponad 16 tysięcy ogłoszeń w każdym miesiącu. Na drugim miejscu sprzedający oferowali pojazdy i maszyny budowlane, na trzecim – pojazdy i maszyny rolnicze. Ta kolejność rok temu wyglądała tak samo, ale we wszystkich kategoriach widać dynamiczny wzrost liczby ogłoszeń rok do roku.

Podaż pojazdów ciężarowych w kwietniu i maju 2021
Podaż pojazdów ciężarowych w maju 2021

Wśród ciągników siodłowych, najwięcej ofert dotyczyło marki MAN (23% liczby ogłoszeń) oraz DAF (21% ogłoszeń). Trzecią najpopularniejszą marką wśród ogłoszeń były ciągniki Scania, a dalej Mercedes-Benz i Volvo. Oferty sprzedaży najczęściej dotyczyły pojazdów 4-5 letnich. 

Spoglądając szerzej na rynek samochodów ciężarowych, to poza ciągnikami siodłowymi, najwięcej ofert sprzedaży dotyczyło autobusów (10% liczby ogłoszeń), wywrotek (9% ogłoszeń) oraz dźwigów i podnośników mobilnych (8% liczby ofert). 

Najpopularniejsze samochody dostawcze w 2020 roku >>>

Co w budowlance?

Jeśli chodzi o rynek maszyn budowlanych, to łącznie sprzedający oferowali w maju ponad 12 000 pojazdów i maszyn. Najwięcej ofert sprzedaży dotyczyło wózków widłowych (18% liczby wystawionych ogłoszeń w maju). Na dalszych miejscach znalazły się ładowarki (15% liczby ogłoszeń) i koparki gąsienicowe (11% ogłoszeń). Wśród oferowanych pojazdów nie brakowało też dźwigów, żurawi, koparek kołowych i maszyn drogowych. 

Podaż pojazdów budowlanych w maju 2021
Podaż pojazdów budowlanych w maju 2021

Maszyny rolniczne najpopularniejsze w kategorii

Maszyny i pojazdy rolnicze były z kolei najchętniej oglądanymi ogłoszeniami na OTOMOTO w tej kategorii (35% wyświetleń ogłoszeń w maju 2021). Zatem jaką ofertę mieli dla zainteresowanych sprzedający? Najwięcej ogłoszeń dotyczyło oczywiście ciągników rolniczych (28% wystawionych ogłoszeń). Na drugim miejscu znalazły się agregaty i inne maszyny rolnicze  (w obu przypadkach 10% liczby ogłoszeń). Dalej były kombajny (9% ogłoszeń) oraz kosiarki i prasy rolnicze (po 6% liczby ogłoszeń).

Na rynku przyczep i naczep, najwięcej ogłoszeń sprzedaży dotyczyło tych do samochodów osobowych (14% ogłoszeń). Dalej znalazły się naczepy burtowe i plandeki (13% liczby ogłoszeń) oraz naczepy wywrotki i przyczepy do przewozu samochodów (co dziesiąte ogłoszenie sprzedaży w tej kategorii).

Krótka historia autobusu. Zobacz koniecznie! >>>

Pochłaniając wiedzę motoryzacyjną z Motopedii przyjmujesz do wiadomości, że używamy plików cookie i podobnych technologii do ulepszania i dostosowania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Dowiedz się więcej. Pamiętaj też, że możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.