9 października 2023

Gęsta mgła: 7 wskazówek dotyczących jazdy w takich warunkach

jazda we mgle

Mgła mocno ogranicza widoczność i może uczynić jazdę samochodem wyjątkowo niebezpieczną. Oto 7 wskazówek, jak bezpiecznie podróżować w gęstej mgle.

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem w przypadku niesprzyjającym warunków pogodowych jest… unikanie jazdy. Czasem to jednak niemożliwe, a podróżowanie w gęstej mgle to po prostu konieczność.

Jak się zachować, aby do minimum ograniczyć ryzyko jazdy w warunkach mocno ograniczonej widoczności? Poniżej przedstawiamy 7 wskazówek dotyczących podróżowania we mgle (TUTAJ przeczytasz o jeździe na suwak).

Zmniejsz prędkość

Gdy tylko pojawi się mgła, zwolnij i dostosuj prędkość do panujących dookoła warunków. Dzięki temu będziesz mieć więcej czasu na reakcję np. w przypadku zatrzymania ruchu przed tobą lub pojawienia się innych zagrożeń.

Jeśli nawet po zmniejszeniu tempa jazdy masz wątpliwości co do prowadzenia samochodu w gęstej mgle, znajdź bezpieczne miejsce, zjedź na pobocze i poczekaj aż mgła się zmniejszy.

Nie używaj świateł drogowych

Światła drogowe zostają odbite przez mgłę, co może dodatkowo zmniejszyć widoczność z miejsca kierowcy. Dlatego używaj świateł mijania, a jeśli twoje auto jest wyposażone w przednie światła przeciwmgłowe – również po nie sięgnij.

Przepisy określają, że możesz ich używać przy „zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami”. Z kolei tylnych świateł przeciwmgielnych można używać, „jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów”.

Nie używaj automatycznego sterowania światłami

Wiele współczesnych samochodów jest zaopatrzonych w automatyczne przełączanie świateł z mijania na drogowe, ale w warunkach ograniczonej widoczności spowodowanej mgłą, zdecydowanie nie warto na nich polegać.

jazda we mgle

W gęstej mgle nie należy używać świateł drogowych, których wiązka odbija się od niej. Lepiej skorzystać z lamp przeciwmgielnych.

Dlaczego? Otóż mogą się one włączyć samoistnie akurat w momencie, kiedy są najmniej potrzebne. Z tego powodu światłami należy sterować ręcznie (TUTAJ przeczytasz o światłach matrycowych).

Bądź skupiony na drodze

Podczas każdej jazdy samochodem kierowca powinien być skupiony, ale we mgle absolutnie nie można pozwolić sobie na choćby odrobinę dekoncentracji, np. poprzez sprawdzanie smartfona.

Trzeba być bowiem świadomym, że inni kierowcy mogą nie mieć włączonych tylnych świateł przeciwmgielnych lub mogą zacząć nagle hamować, co przy ograniczonej widoczności i braku koncentracji stanowi łatwy przepis na doprowadzenie do kolizji.

Utrzymuj bezpieczny dystans

Nie ulegaj pokusie podjeżdżania zbyt blisko do samochodu jadącego z przodu i stosuj zasadę trzech sekund w celu zachowania bezpiecznej odległości.

Jak zastosować tę zasadę? Wybierz stały obiekt, który widzisz przed sobą, a następnie upewnij się, że nie dojedziesz do niego przez co najmniej trzy sekundy po tym, jak samochód jadący z przodu go minie.

Jeśli trzeba, polegaj na słuchu

Może to zabrzmi dziwnie, ale jeśli jesteś na skrzyżowaniu i wyjeżdżasz z drogi podporządkowanej, warto opuścić szybę i nasłuchiwać czy z boku nie nadjeżdża jakiś pojazd.

Pamiętaj też, że jeśli mgła jest tak silna, iż musisz polegać bardziej na słuchu niż wzroku, to prawdopodobnie nadszedł czas, abyś zatrzymał samochód w bezpiecznym miejscu i poczekał aż nieco ustąpi

Wspomagaj się aktywnym tempomatem

Aktywny tempomat, który pozwala utrzymywać stałą prędkość i odległość do poprzedzającego samochodu, w czasie jazdy we mgle może okazać się bardzo przydatny. Wynika to z faktu, że dzięki radarowi jest on w stanie wykryć pojazd poruszający się z przodu jeszcze zanim kierowca dostrzeże jego tylne światła. W ten sposób zwiększy bezpieczeństwo jazdy.

Nie do przecenienia we mgle jest również system noktowizyjny. Korzysta on z kamery na podczerwień, która wykrywa ciepło pojazdu czy pieszego idącego poboczem, przekazując o tym informację na ekranie zegarów.