00:00
00:00

Łukasz Borowicz

5 listopada 2020

Ford Kuga MK1 – dynamiczne i bezawaryjne auto

Ford Kuga MK1 to pierwszy SUV marki. Został zaprojektowany zgodnie z zasadami Kinetic Design – miał przyciągać wzrok dynamicznym wyglądem. I trzeba przyznać, że to całkiem zgrabne auto nawet dzisiaj. Kugę zbudowano na płycie podłogowej Forda C1 (tej samej, co w Focusie) i produkowano ją od 2008 do 2012 roku. Czego można spodziewać się po Fordzie Kuga?

Ford Kuga MK 1 – plusy i minusy

O ile z zewnątrz Ford Kuga sprawia wrażenie sporego auta, o tyle wnętrze może nas nieco rozczarować. Miejsca jest wystarczająco, ale trudno mówić tu o dużej przestrzeni. Jak to w SUV-ie bywa, kierowca siedzi dość wysoko, ale na stosunkowo krótkim siedzisku. Z tyłu spokojnie zmieszczą się pasażerowie o przeciętnym wzroście, ale wysokie osoby mogą narzekać na słaby komfort jazdy. 

Jazda Fordem Kuga jest pewna i przyjemna, dzięki dobremu zawieszeniu i precyzyjnemu układowi kierowniczemu. Zawieszenie to klasyka: kolumny McPhersona z przodu i układ wielowahaczowy z tyłu. Inżynierom udało się jednak tak zestroić zawieszenie, że Kuga nie buja podczas ostrych zakrętów dając przy tym sporo frajdy z jazdy. 

To zaskakujące, ale mimo niewielkich rozmiarów tylnej szyby, widoczność do tyłu jest dobra. Pomagają w tym także spore lusterka i wysoka pozycja za kierownicą.

Ile kosztuje Ford Kuga MK1?

Ceny Forda Kugi mieszczą się w przedziale od 25 000 do 50 000 złotych. Dodatkowo, silniki tego auta uchodzą za trwałe i bezawaryjne. Wybór jednak jest dość ograniczony. Jedyny silnik benzynowy w Fordzie Kuga, pochodzi z Volvo, to 2,5 l turbo o mocy 200 KM.

Diesle w tym modelu też nie są zbyt problemowe. Ford Kuga MK1 z motorem napędowym o pojemności 2,0 dostępny jest  z mocą 136, 140 lub 163 KM. Sporadycznie zdarzają się im wycieki oleju albo kłopoty z DPF, EGR czy dwumasowym kołem zamachowym. Psujące się wtryski mogą objawiać się szarpaniem podczas jazdy.

Te i wiele innych informacji znajdziesz w naszym teście.

Logo Otomoto TV

Parametry techniczne

Nasze testy

Głośność
 • Wynik [dB] 140 km/h
 • Wynik [dB] 90 km/h
Spalanie
 • Miasto
 • Trasa
 • Autostrada
Test kubka
Test walizek

Ford

Kuga I

Głośność
 • 68,9 db
 • 61,2 db
Spalanie
 • PB 9,5 l / 100 km
 • PB 5,3 l / 100 km
 • PB 8,4 l / 100 km
zdany
4 walizki
Logotyp motopedia

Porównaj z:

Dodaj samochód do porównania.

Wybrano samochód do porównania.

Wybrano samochody do porównania.

  Pochłaniając wiedzę motoryzacyjną z Motopedii przyjmujesz do wiadomości, że używamy plików cookie i podobnych technologii do ulepszania i dostosowania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Dowiedz się więcej. Pamiętaj też, że możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.