15 stycznia 2024

Finansowanie samochodu – porównanie najlepszych sposobów

Zakup auta prosto z salonu to wydatek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Osoby planujące nabycie nowego pojazdu obecnie mają do wyboru kilka możliwości pozwalających na finansowanie samochodu, każdy powinien więc znaleźć korzystną opcję dla siebie.

Jak sfinansować zakup samochodu?

Ceny nowych samochodów nie należą do najniższych, dlatego większości osób nie stać na zakup nowego auta prosto z salonu bez skorzystania z pożyczki. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest finansowanie samochodu za pomocą odpowiednio dobranego kredytu gotówkowego, samochodowego lub hipotecznego. Zależnie od wyboru zobowiązania kredytobiorca musi dopełnić różnych formalności, a ponadto do uzyskania kredytu niezbędne jest zbadanie zdolności kredytowej – w ten sposób banki zabezpieczają się przed sytuacją, w której ich klient nie będzie w stanie regulować rat zaciągniętej pożyczki.

Kredyt na zakup auta to oczywiście nie jedyny sposób, aby móc jeździć nowym samochodem. Oprócz zobowiązania w banku, istnieje jeszcze możliwość leasingu lub najmu długoterminowego. Zależnie od warunków umowy wraz z jej zakończeniem można wykupić użytkowany pojazd w atrakcyjnej cenie lub zmienić go na nowszy model. Z takiej opcji mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni.

Finansowanie samochodu za pomocą kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy, wbrew swojej nazwie, przeznaczyć można również na zakup innych pojazdów, jak np. motocykl, skuter, łódź motorowa czy quad. Tego typu zobowiązania dostępne są zarówno dla osób chcących nabyć auto nowe, jak i używane, nie ma też znaczenia czy sprzedaje je dealer, komis czy osoba fizyczna. Ponieważ jest to kredyt celowy, pożyczone w ten sposób pieniądze przeznaczyć można tylko na nabycie pojazdu. Dodatkowo staje się on zabezpieczeniem spłaty kredytu, a najczęściej stosowane sposoby zabezpieczenia to:

  • zastaw rejestrowy (odpowiednia informacja umieszczana jest w dowodzie rejestracyjnym),
  • przewłaszczenie na zabezpieczenie (właścicielem pojazdu jest bank udzielający kredytu), 
  • cesja na rzecz banku z polisy autocasco,
  • depozyt karty pojazdu.

Chociaż za pomocą kredytu samochodowego możliwe jest finansowanie samochodu używanego, niektóre banki wprowadzają pewne ograniczenia, a więc np. nabywane auto nie może mieć więcej, niż 12 lat. W ofertach poszczególnych instytucji znaleźć można również kredyty różniące się pod względem sposobu spłaty zobowiązania. Przy standardowych kredytach pożyczka spłacana jest w miesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych. W tym przypadku niekiedy wymagana jest wpłata własna. Inne rozwiązanie to jedna rata, gdzie część zobowiązania (np. 50%) jest spłacana na początku trwania umowy, zaś pozostała część w innym terminie. Zaletą jest w tym przypadku brak oprocentowania, wadą zaś konieczność zgromadzenia większych sum na uregulowanie rat. Kredyt samochodowy można również spłacać za pomocą rat balonowych, gdzie wpłata własna i raty są stosunkowo niskie, ale ostatnia rata, czyli rata balonowa, jest wysoka, bo zależnie od czasu trwania umowy wynosić może od 10% do nawet 50% zobowiązania. Warto przy tym zaznaczyć, że zamknięcie kredytu poprzez jego całkowite spłacenie to nie jedyna opcja – klient może jeszcze negocjować rozłożenie raty balonowej na mniejsze raty. Wiele marek oferujących kredyt samochodowy deklaruje odkupienie użytkowanego pojazdu, na który zostało zaciągnięte zobowiązanie, po cenie rynkowej. W takiej sytuacji klient może oddać auto dealerowi i zdecydować się na kolejną umowę i tym samym wymianę samochodu na inny.

Kredyt gotówkowy na zakup samochodu

Inny sposób na finansowanie samochodu to kredyt gotówkowy. Obecnie banki i inne instytucje zajmujące się oferowaniem tego typu zobowiązań starają się ułatwić klientom procedury umożliwiające zaciągnięcie pożyczki. Ponieważ można w ten sposób zyskać niemałe kwoty, pozwoli to zdobyć pieniądze na zakup auta. Zaletą jest w tym przypadku fakt, że kredyt gotówkowy można wziąć na dowolny cel, dlatego bank nie będzie sprawdzał na co zostało przeznaczone zaciągnięte zobowiązanie. W praktyce oznacza to, że za pomocą kredytu gotówkowego możliwe jest zarówno finansowanie samochodu nowego, jak i zakup auta używanego niezależnie od wieku pojazdu. Wśród korzyści w tym przypadku wymienić można również brak wpłaty własnej i konieczności ustanowienia zabezpieczeń czy możliwość swobodnego dysponowania samochodem. Kredyt gotówkowy wcale też nie musi być droższy, niż kredyt samochodowy. Aby znaleźć korzystną ofertę, trzeba jednak poświęcić nieco czasu na porównanie warunków proponowanych przez różne instytucje.

Finansowanie samochodu pożyczką hipoteczną

Zakup auta można sfinansować również za pomocą kredytu hipotecznego. Warunek to posiadanie nieobciążonej nieruchomości, która posłuży jako zabezpieczenie. Pożyczka hipoteczna, podobnie jak kredyt gotówkowy, może być przeznaczona na dowolny cel. Ze względu na wartościowe zabezpieczenie, takie zobowiązanie często okazuje się tańsze, jednak wymaga ono dopełnienia bardziej skomplikowanych procedur. Finansowanie samochodu za pomocą kredytu hipotecznego wiąże się też z takimi kosztami, jak wpisanie hipoteki na rzecz banku czy sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości. M.in. z tych powodów zaciąganie kredytu hipotecznego na niskie kwoty to mało opłacalne rozwiązanie. Z drugiej strony pożyczka na wyższą kwotę umożliwi zakup auta klasy premium.

Finansowanie samochodu a leasing konsumencki

Osoby, które chcą mieć do dyspozycji nowy samochód, mogą też zdecydować się na leasing konsumencki. Zawierany jest on na podstawie umowy cywilnoprawnej, zgodnie z którą firma leasingowa udostępnia klientowi auto w użytkowanie, w zamian zaś leasingobiorca zobowiązany jest do regulowania określonych w dokumencie opłat, m.in. comiesięcznej raty leasingowej. Właścicielem pojazdu przez cały okres finansowania pozostaje firma leasingowa, co jest odnotowane w dowodzie rejestracyjnym. Wiele firm oferujących leasing umożliwia po wygaśnięciu umowy wykup auta za 1% jego pierwotnej wartości, ale klient może też po prostu je zwrócić i zdecydować się na nowy samochód i nową umowę.

Wybierając leasing, trzeba liczyć się nie tylko z opłacaniem comiesięcznych rat, ale również uregulować opłatę wstępną, która może mieć wysokość nawet kilkudziesięciu procent wartości samochodu. Większa kwota wpłacona na początku umowy, to jednak zazwyczaj niższe raty leasingowe. Dodatkowo trzeba też ubezpieczyć auto, a niektóre firmy wymagają opłacenia zwrotnej kaucji na poczet ewentualnych roszczeń. Zaletą są w tym przypadku uproszczone procedery pozwalające na finansowanie auta czy fakt, że po zakończeniu umowy nie trzeba martwić się o sprzedaż pojazdu. 

Zakup auta a wynajem długoterZakup auta a wynajem długoterminowyminowy

Osoby, które chcą mieć nowy samochód, ale z różnych powodów nie mogą zdecydować się na kredyt, mogą wybrać wynajem długoterminowy. To ciekawa alternatywa dla leasingu, która pozwala na użytkowanie auta będącego własnością firmy zajmującej się najmem. Płacąc miesięczny abonament można nie tylko korzystać z pojazdu, ale również liczyć na inne korzyści – opłata obejmuje także obowiązkowe przeglądy, wymianę opon i ich przechowywanie, ubezpieczenie, wymianę części eksploatacyjnych, a w razie awarii również auto zastępcze. Decydując się na wynajem długoterminowy można mieć do dyspozycji samochód używany lub nowy. Zaletą jest w tym przypadku wygoda – kwestiami ubezpieczenia, naprawy auta czy wymiany opon zajmuje się firma. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu limitu kilometrów, w przeciwnym razie konieczne będzie uregulowanie dodatkowych opłat. Na wysokość rat wpływ mają takie elementy, jak czas trwania umowy i wkład własny, a także dodatkowe usługi. Osoby decydujące się na długoterminowy wynajem auta muszą też liczyć się z określonymi ograniczeniami, np. w przypadku chęci wyjazdu za granicę. Dodatkowe koszty mogą też pojawić się w sytuacji, gdy auto nie jest utrzymywane w odpowiednim stanie, a więc np. ma liczne uszkodzenia lakieru.

Zakup auta za gotówkę

Planując zakup auta można też po prostu sięgnąć po oszczędności i opłacić nabycie pojazdu gotówką. To proste rozwiązanie pozwalające kupić zarówno nowy samochód, jak i używany, nie ma też znaczenia wiek pojazdu. W ten sposób kupujący staje się właścicielem auta i może z niego korzystać w dowolny sposób. To rozwiązanie może więc być dobrym pomysłem w przypadku osób, które cenią sobie niezależność i nie interesuje ich kredyt gotówkowy, samochodowy, pożyczka hipoteczna czy wynajem lub leasing.

Zakup auta za gotówkę wydaje się być najprostszym rozwiązaniem, jednak wydatek rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych może poważnie nadszarpnąć domowy budżet i pozbawić kupującego poduszki finansowej. Taka decyzja powinna więc być dobrze przemyślana, zwłaszcza w przypadku nabywców planujących w przyszłości inne inwestycje.

Porównanie sposobów finansowania samochodu

Zakup auta to często niemały wydatek, dlatego warto wybrać finansowanie samochodu w pełni dopasowane do konkretnych potrzeb i możliwości. Każda z wymienionych wyżej opcji ma swoje wady i zalety, dlatego najrozsądniej jest je porównać i zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w danym przypadku.

Jak wybrać najlepszą formę finansowania samochodu?

Niezależnie od tego, czy chcemy mieć pojazd prosto z salonu czy samochód używany, obecnie do wyboru mamy kilka opcji, dzięki którym zakup auta lub jego użytkowanie, nawet bez dużego wkładu własnego, są możliwe. Osoby chcące mieć używany lub nowy samochód na własność i móc nim dowolnie dysponować, mogą wybrać kredyt lub zdecydować się na zakup auta za gotówkę – to ostatnie rozwiązanie bywa najrozsądniejsze, zwłaszcza jeśli planujemy nabyć stosunkowo niedrogi samochód używany. Inne opcje to wynajem długoterminowy lub leasing konsumencki. Obie propozycje umożliwiają korzystanie z auta udostępnianego przez firmy oferujące tego typu usługi. Zależnie od warunków umowy można liczyć na dodatkowe korzyści, ale trzeba też pamiętać o limicie kilometrów.

Zakup auta dla wielu osób oznacza konieczność zaciągnięcia pożyczki lub skorzystania z usługi leasingu konsumenckiego. Mnogość dostępnych obecnie ofert z jednej strony pozwala znaleźć rozwiązanie dopasowane do konkretnych możliwości i oczekiwań, z drugiej zaś może utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji. Zastanawiasz się jak sfinansować zakup auta i nie wiesz co wybrać – kredyt samochodowy, kredyt gotówkowy, a może leasing lub wynajem długoterminowy? Planując zakup auta warto skorzystać z usługi OTOMOTO Pay – wystarczy złożyć jeden wniosek, aby wybrać propozycję jednej z aż 18 instytucji finansowych oferujących pożyczki. Doradca pomoże znaleźć najkorzystniejsze finansowanie samochodu uwzględniając potrzeby klienta. Skorzystanie z tej opcji jest bardzo proste, a może znacznie ułatwić wybór konkretnej oferty. Użytkownicy serwisu OTOMOTO mogą złożyć wniosek klikając odpowiedni przycisk podczas przeglądania ogłoszeń na portalu. Niezależnie od tego czy marzy Ci się nowy samochód czy raczej zamierzasz kupić samochód używany, z OTOMOTO Pay zakup auta z pewnością będzie łatwiejszy.

Podsumowanie

Niektórzy na zakup auta wydają część swoich oszczędności, co bywa rozsądnym rozwiązaniem, jeśli chcemy nabyć samochód używany. Zakup auta prosto z salonu wiąże się zazwyczaj z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych. Dla wielu osób nowy samochód jest w zasięgu tylko po zaciągnięciu pożyczki. Do wyboru w tym przypadku mamy również kilka opcji, jak kredyt samochodowy, kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy. Finansowanie samochodu za pomocą zobowiązania zaciągniętego w banku i jego zakup to nie jedyna możliwość, by móc użytkować auto z salonu. Osoby, którym marzy się nowy samochód, mają do wyboru jeszcze leasing konsumencki oraz wynajem długoterminowy. Wśród wielu dostępnych opcji każdy więc powinien znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

FAQ

Finansowanie samochodu może odbywać się na różnych zasadach. Kupując samochód używany można wspomóc się kredytem gotówkowym lub hipotecznym bądź zapłacić za pojazd gotówką. Banki udzielające celowych kredytów samochodowych mogą wprowadzić pewne ograniczenia, jak np. wiek pojazdu. Nowy samochód można też użytkować z pewnymi ograniczeniami decydując się na leasing konsumencki lub na wynajem długoterminowy.

Leasing konsumencki, podobnie jak inne sposoby na finansowanie samochodu, ma swoje wady i zalety. To wygodne rozwiązanie pozwalające korzystać z nowego auta przez określony w umowie czas i umożliwiające jego późniejszy wykup za ułamek pierwotnej ceny. Trzeba jednak pamiętać, że zanim klient wykupi pojazd, jego właścicielem pozostaje firma leasingowa. Może ona też nałożyć pewne ograniczenia, jak np. limit kilometrów. Decydując się na to rozwiązanie trzeba więc porównać oferty różnych firm i wybrać tę najkorzystniejszą.

Finansowanie samochodu używanego jest możliwe w przypadku kredytu gotówkowego bądź hipotecznego. Kredyty samochodowe najczęściej udzielane są na nowy samochód, bądź auta liczące nie więcej, niż 10-12 lat.

Instytucje badające zdolność kredytową swoich klientów sprawdzają wszystkie ich wydatki i zobowiązania, do których należą zarówno raty zaciągniętych kredytów, jak i opłaty związane z leasingiem czy wynajmem długoterminowym auta. Oznacza to, że finansowanie samochodu może mieć wpływ na zdolność kredytową.

Nadpłacanie lub wcześniejsza spłata kredytu samochodowego są możliwe. Banki mogą jednak wprowadzić do umowy zapisy o rekompensacie w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.