11 grudnia 2020

Dla kogo jest najem?

najem zakup samochodu
Lubisz mieć kontrolę nad kosztami? Zależy Ci na użytkowaniu nowego samochodu? A może nie chcesz jednorazowo wydawać na niego sporej gotówki? Rozważ najem długoterminowy. Wybierając ten coraz popularniejszy sposób finansowania, można cieszyć się wolnością jaką daje nowoczesne i bezpieczne auto. Po upływie kilku lat je oddasz i nie będziesz martwić się jego sprzedażą. 

Mówią, że najem to wolność

Brzmi jak hasło reklamowe, ale coś jest na rzeczy. Wynajem długoterminowy nie przez przypadek zyskuje coraz większe grono zwolenników, bo daje przede wszystkim możliwość pełnej kontroli kosztów użytkowania samochodu. To coraz poważniejszy argument zwłaszcza wtedy, gdy prowadzimy niewielką firmę i chcielibyśmy dokładnie określić koszty użytkowania w niej auta przez określony czas. Takie możliwości daje wybór pełnych pakietów usług dodatkowych. 

U niektórych operatorów standardowo ceną raty objęte są serwisy i naprawy oraz dwa komplety kół (wraz z ich wymianą dwa razy w roku oraz przechowywaniem). Tak zwany “full pakiet” w Carsmile obejmuje także pełne ubezpieczenie (OC, AC, NNW) oraz assistance na terenie Polski. Dodajmy, że koszt ubezpieczenia zawartego w racie nie zmienia się przez cały okres najmu. Nawet wtedy, gdy z naszej winy zdarzy się szkoda (jest przewidziany w niej jedynie niewielki udział własny w wysokości tysiąca złotych). 

Jedna rata za wydatki związane z samochodem to rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć kontrolę nad tym ile dokładnie wydają pieniędzy. Jedyne wydatki które należy brać pod uwagę to paliwo oraz płyn do spryskiwaczy. Ale, umówmy się, te koszty stosunkowo łatwo da się wyliczyć znając realne spalanie pojazdu oraz roczne przebiegi. 

Co musisz wiedzieć

Po zakończeniu okresu najmu (2-3 lata) nie stajemy się właścicielami auta. I to chyba najważniejsza i często najtrudniejsza bariera do przełamania. Warto jednak dodać, że w naszym kręgu kulturowym i tak staje się coraz niższa. Idea jest bowiem taka, że poza dodatkowymi usługami, płaci się tutaj za utratę wartości samochodu. 

Decydując się na zakup nowego samochodu na własność, pierwszy i zarazem największy spadek wartości pojazdu dotyczy jego nabywcy nawet jeszcze bardziej. Jeśli do tego zaliczyć ewentualne stłuczki, cena takiego auta po kilkuletnim okresie użytkowania może być jeszcze niższa. A po okresie najmu, auto po prostu oddaje się do operatora.

Decydując się na rozwiązanie nieco droższe – czyli pełny pakiet – rzeczywiście można cieszyć się sporym komfortem. Poza użytkowaniem auta pozostaje umawiać się jedynie na przeglądy, wymiany opon itp. Wszystko wliczone jest w cenę raty, a do serwisu wjeżdża się i wyjeżdża bez stresu o wartość rachunku czy faktury.

Praktycznie każde auto dostępne na rynku

Większość firm w portfolio ma od kilkudziesięciu, do (w porywach) kilkuset modeli aut. Wspomniany wcześniej Carsmile chwali się ofertą ponad tysiąca. Mowa zarówno o osobówkach, jak i dostawczakach. Klientom daje to możliwość wyboru niemalże każdego samochodu, który jest oficjalnie oferowany w Polsce. 

Ile kosztuje najem?

Wszystko oczywiście zależy od tego, w jaki samochód celujesz. Niezależnie jednak od tego czy to tanie miejskie auto w stylu Fiata 500, czy wypasione BMW serii 7, cenę raty znajdziesz już na liście ogłoszeń wystawcy. Przykłady? Weźmy na warsztat powyżej wymienione.

Fiat 500

najem fiata 500

Fiat 500 w pełnym pakiecie na 36 miesięcy, wpłata własna 0 zł, rata 800 zł netto / m-c

BMW seria 7

najem bmw serii 7

BMW serii 7 w pełnym pakiecie na 36 miesięcy, wpłata własna 0 zł, rata 5306 zł netto /m-c