Strona główna / Moto Biznes / Czy Hyundai Tucson zdetronizuje Skodę Octavię?

Czy Hyundai Tucson zdetronizuje Skodę Octavię?

Łukasz Borowicz

8 min. czytania

fot. materiały prasowe

Maj 2021 na rynku samochodów nowych

Moto biznes. Ceny rosną, a klienci sygnalizują coraz większy kłopot z dostępnością nowych samochodów w salonach. To niestety „powikłania” po roku pandemii na rynku motoryzacyjnym. Przerwane łańcuchy dostaw, przerwy w produkcji, zmniejszone zapasy dilerów na placu w obawie o przyszłość. Ale dzięki statystykom OTOMOTO możemy zajrzeć nie tylko na zaburzony rynek transakcji i rejestracji, ale także w świat życzeń kierowców i ich wyszukiwania.

Dwie Skody i Hyundai na podium

Wśród samochodów nowych, palma pierwszeństwa w maju należała do Skody Octavii. Najwięcej klientów wyświetlało ogłoszenia sprzedaży właśnie tego modelu samochodu. To nie dziwi, bo także ten model był najpopularniejszy w całym ubiegłym roku na OTOMOTO. Ale już na drugim miejscu znalazł się nowy Hyundai Tucson, który w ujęciu rocznym znajdował się dopiero na 8. miejscu (Raport Internetowy Samochód Roku 2020). Oba modele dzieli zaledwie 0,1% pod względem liczby wyświetleń ogłoszeń, niewykluczone więc, że w czerwcu Hyundai wysunie się na prowadzenie. Trzecie miejsce w rankingu popularności to Skoda Superb. 

Skoda Superb
Skoda Superb to trzeci najczęściej wyszukiwany model pośród samochodów nowych w maju 2021

Ciekawie wygląda też końcówka listy TOP10 wyświetleń na OTOMOTO, bo aż 3 pozycje zajmują tam modele Volkswagena: Tiguan, T-Roc i Arteon. W połowie stawki jest Fiat Tipo (w 2019 roku najpopularniejsze nowe auto na polskim rynku wg OTOMOTO). Poza tym na liście życzeń kierowców znalazły się jeszcze BMW Seria 3, Mercedes-Benz GLE oraz  Audi Q5 (odpowiednio 4, 5 i 7 miejsce na liście wyświetleń ogłoszeń). Warto zwrócić uwagę, że aż połowa modeli na liście popularności to mniejsze lub większe SUV-y!

Podaż w maju 2021

Jeżeli analizie poddamy to, co oferowali w maju dilerzy (popularność modeli wg liczby wystawionych ogłoszeń), to zauważymy drobne rozbieżności pomiędzy potencjalnym popytem a podażą. Najwięcej ofert sprzedaży na OTOMOTO dotyczyło… Fiata Tipo. Na drugim miejscu znalazło się Audi Q5, a na trzecim Hyundai Tucson. Te dwa modele są akurat na liście najpopularniejszych, więc pewnie szybko znajdą lub już znalazły swoich nabywców. Ale wśród najczęściej wystawianych ogłoszeń pojawiały się także Ford Focus, Renault Clio i Skoda Fabia

Na koniec wróćmy jeszcze do kwestii preferencji klientów. Gdybyśmy chcieli stworzyć specyfikację nowego samochodu „życzeń”, czyli takiego, który teoretycznie najszybciej się sprzeda na rynku (abstrahujemy od konkretnej marki czy modelu), to byłby to:

  • rok produkcji 2021
  • cena 100 000 – 200 000 złotych
  • silnik benzynowy
  • automatyczna skrzynia biegów
  • nadwozie SUV lub sedan

Preferowanego koloru samochodu nie badano.