15 lipca 2021

Cyfrowy paszport pojazdu – bezpieczny zakup auta

cyfrowy paszport pojazdu
źr. materiały prasowe

Kupujący wie o samochodzie używanym tyle samo, co sprzedający? To możliwe! Stan techniczny auta używanego wystawionego na sprzedaż będzie udokumentowany bezpłatnym Cyfrowym Paszportem Pojazdu. Nienaruszalność i niepodważalność dokumentu zapewni technologia blockchain, znana z rynku kryptowalut. Jej pierwsze na świecie zastosowanie do zwiększenia bezpieczeństwa zakupu aut używanych to efekt współpracy OTOMOTO, Carsmile oraz MC2 Innovations. Miejscem, w którym wydarzy się cyfrowa rewolucja jest uruchomiona właśnie platforma OTOMOTO Klik.

Carsmile i OTOMOTO, przy współpracy z MC2 Innovations, ogłaszają start wspólnego projektu. Jego celem jest stworzenie pierwszego Cyfrowego Paszportu Pojazdu (Digital Vehicle Pasport) opartego na technologii blockchain. W efekcie  na rynku samochodów używanych dojść może do niemałej cyfrowej rewolucji.

Projekt bez precedensu

– W ramach inicjatywy bez precedensu na świecie, technologię znaną z rynku kryptowalut i wykorzystywaną przez nowoczesne banki do tworzenia cyfrowych dokumentów, zastosujemy w Polsce na rynku samochodów używanych. Dzięki temu projektowi Polska stanie się „blockchainowym” centrum innowacji w segmencie automotive na skalę światową. Skorzystają na tym zarówno kupujący, jak i sprzedający

– wspólnie zapowiadają Agnieszka Czajka, General Manager OTOMOTO, Anna Streżyńska, prezes MC2 Innovations oraz Arkadiusz Zaremba, szef i współtwórca nowej platformy OTOMOTO Klik.

Nowy e-dokument

– Dzięki połączeniu technologii blockchain oraz kompleksowej inspekcji pojazdu według standaryzacji ISO, Cyfrowy Paszport Pojazdu będzie dokumentował stan techniczny auta w sposób niepodważalny i nienaruszalny. Będzie to najbardziej wiarygodny i kompleksowy dokument potwierdzający stan techniczny pojazdu, jaki został stworzony w historii polskiej motoryzacji – wyjaśnia Anna Streżyńska, prezes MC2. Jeszcze jako minister cyfryzacji odpowiadała za projekt mObywatel (w tym e-dokumenty samochodu i kierowcy), współtworzyła CEPIK, a także usługę „Historia pojazdu”. Zapoczątkowała ponadto prace nad wykorzystaniem technologii blockchain w europejskiej administracji.

cyfrowy paszport pojazdu

Tak będzie wyglądać frontowa część Cyfrowego Paszportu Pojazdu. W sumie znajdzie się w nim ocena stanu technicznego aż 120 elementów samochodu.

Milion Polaków zyska czas, pieniądze i zdrowie

W Polsce co roku zawieranych jest ok. 2,5 mln transakcji kupna/sprzedaży samochodów używanych. Największym problemem tego rynku jest tzw. asymetria informacji. To sytuacja, w której sprzedający ma znacząco większą wiedzę o rzeczywistym stanie technicznym pojazdu niż kupujący. Skutkuje to brakiem zaufania obu stron rynku do siebie. W efekcie prowadzi też do tego, że Polacy kupują stare auta w myśl zasady: i tak wyjdą usterki, więc po co przepłacać.

Najnowsze dane są alarmujące. Z badania przeprowadzonego przez twórców Cyfrowego Paszportu Pojazdu wynika, że grubo ponad milion Polaków traci rocznie czas, pieniądze, a nawet zdrowie w związku z zakupem używanego samochodu.

Ukryta wada w co drugim aucie

75% badanych zadeklarowało konieczność naprawy pojazdu w ciągu pół roku od jego zakupu. Co drugi kupujący doświadczył problemu ukrytej wady. 70% badanych oceniło, że w ogłoszeniach samochody przedstawiane są lepiej niż wyglądają one w rzeczywistości. 74% pokonało co najmniej 100 km, aby obejrzeć samochód.

– Celem wprowadzenia Cyfrowego Paszportu Pojazdu jest ograniczenie asymetrii informacji, a w konsekwencji zwiększenie transparentności rynku samochodów używanych. W perspektywie kilku lat nowa technologia powinna doprowadzić do zmniejszenia liczby starych, wątpliwych technicznie samochodów na polskich drogach, a dzięki temu przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa ruchu drogowego – uważa Arkadiusz Zaremba, szef OTOMOTO Klik i dyrektor zarządzający w Carsmile.

„Rentgen” samochodu

Wydanie Cyfrowego Paszportu Pojazdu będzie poprzedzone drobiazgową inspekcją auta, dokonywaną zgodnie ze standardami DEKRA oraz ISO 9001:2015. Badanych będzie 120 elementów samochodu w następujących obszarach: powłoka lakiernicza, opony, elementy zewnętrzne (lusterka, szyby, itp.), oświetlenie, silnik, podwozie i układ kierowniczy, wnętrze pojazdu, elektronika i wyposażenie. Przeprowadzone będą też testy diagnostyczne. Inspekcji dokonywać będzie jedna z największych firm w Europie, badająca rocznie ok. 300 tysięcy samochodów.

Indywidualny scoring pojazdu

W wyniku przeprowadzonego badania, samochód będzie otrzymywał indywidualną ocenę w 9-stopniowej skali. Mowa o przedziale od A+ do C-. Ocena będzie uwzględniała istotność wykrytych usterek z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz kosztów naprawy. Na tym nie koniec, po inspekcji samochód trafi na sesję zdjęciową realizowaną metodą 360 stopni. Dzięki niej użytkownik zainteresowany zakupem auta odbędzie wirtualną „jazdę próbną” bez wychodzenia z domu.

OTOMOTO Klik – platforma dla wszystkich

– Wraz ze startem OTOMOTO Klik oraz stworzeniem Cyfrowego Paszportu Pojazdu proponujemy określenie nowego standardu sprzedaży samochodów używanych. Zachęcamy, aby do tej propozycji przyłączyli się wszyscy zainteresowani uczestnicy rynku, tj. dealerzy, komisy, firmy CFM, itd. Wierzymy, że w przyszłości będą to również prywatni sprzedawcy. Platforma OTOMOTO Klik jest dla wszystkich, którzy chcą spróbować nowoczesnej sprzedaży samochodów online. Tym samym przyłączyć się do cyfrowej rewolucji – zachęca Agnieszka Czajka, general manager OTOMOTO.

– OTOMOTO Klik to platforma stworzona z myślą o naszych partnerach biznesowych. Umożliwia ona wszystkim chętnym skorzystanie z nowoczesnego kanału sprzedaży samochodów „na klik”. To zupełna nowość dedykowana wszystkim partnerom OTOMOTO – podkreśla Agnieszka Czajka.

12 miesięcy gwarancji i 14 dni na zwrot

Samochody wystawione na sprzedaż na OTOMOTO Klik będą prezentowane według jednolitego standardu. Każde auto używane obowiązkowo otrzyma Cyfrowy Paszport Pojazdu. Jego wystawienie jest bezpłatne. Każdy samochód obejmie też 12-miesięczna gwarancja. Kupujący może go zwrócić w ciągu 14 dni. – To dodatkowy bufor, jaki dajemy nabywcom na zapoznanie się z samochodem. Chociaż dzięki paszportowi nie powinny tu wystąpić żadne rozbieżności między opisem w ogłoszeniu a rzeczywistym stanem pojazdu. Dzięki naszej technologii, zakup auta używanego będzie niemal tak bezpieczny, jak zakup nowego samochodu – podkreśla Arkadiusz Zaremba.

Auto dostępne na OTOMOTO Klik można sfinansować kredytem, leasingiem lub gotówką. Platforma udostępni też nowoczesną formę abonamentów, czyli wynajmu długoterminowego.