Strona główna / Co nowego? / Cupra Formentor. Z pakietem Copper+ jej do twarzy.

Cupra Formentor. Z pakietem Copper+ jej do twarzy.

Juliusz Szalek

8 min. czytania
Cupra Formentor

Cupra Formentor jeszcze ładniejsza? Jeśli chcesz doprawić swoją Cuprę, do salonów wjeżdża pakiet Copper+, który jeszcze mocniej podkreśla DNA marki w modelu Formentor.

Nowy pakiet dostępny jest do wszystkich wersji modelu Formentor i obejmuje przede wszystkim 19-calowe felgi aluminiowe Cupra Machined Sport Black/Copper w kolorze czarnym z miedzianymi elementami.

Oprócz felg pakiet zawiera także inne drobne dodatki w kolorze miedzianym zarówno z zewnątrz auta, jak i we wnętrzu oraz m.in. system nawigacyjny Navi System+, asystenta świateł drogowych High Beam Assist, aktywny tempomat (ACC), system rozpoznawania znaków drogowych oraz monitorowania martwego pola Side Assist, a także rozszerzoną funkcjonalność multimediów i łączności.

Za takie podkreślenie sportowego DNA marki zawarte w pakiecie Copper+ trzeba zapłacić 6 557 zł.

Ekstremalna odmiana

Cupra Formentor jest najchętniej kupowanym modelem hiszpańskiej marki. W 2022 roku do klientów trafiło 97 600 egzemplarzy, co stanowiło 63,8 proc. całkowitej sprzedaży. W Polsce sprzedaż modelu osiągnęła poziom 2 668 egzemplarzy, przekraczając 85 proc. całkowitej sprzedaży w kraju.

Flagowy model hiszpańskiej marki Cupra to sporych rozmiarów crossover oferowany z napędem benzynowym o mocy 150, 190, 245, 310 i 390 KM. Za najtańszą odmianę z najmniejszym silnikiem 1.5 l TSI trzeba zapłacić 135 tys. zł. Ekstremalnie mocna Cupra Fomentor o mocy 390 KM z silnikiem 2.5 l. TSI i 7-biegową automatyczną skrzynią DSG z napędem 4Drive to wydatek przynajmniej 345 500 zł.

Cupra, a co to jest?

Cupra to bardziej usportowiona marka Seata. W końcu sportowe emocje w Seacie były dość mocne i pojawiły się już w 1985 roku, kiedy to producent utworzył specjalny dział o nazwie Seat Sport. W sierpniu 1999 roku Seat po raz pierwszy zastosował nazwę Cupra, która posłużyła dla sportowego, najszybszego wariantu pierwszej generacji modelu Leon. Przez kolejne dwie dekady nazwa Cupra była używana także dla sportowych wariantów mniejszego modelu Ibiza, aż do początku 2018 roku.

31 stycznia 2018 Seat ogłosił, że linia sportowych modeli Cupra zostanie wydzielona jako odrębna marka samochodów sportowych. Zaprezentowano unikalne logo, a także plany związane z rozwojem oferty modelowej. Pierwszym seryjnym samochodem producenta okazał się kompaktowy crossover Ateca oparty na bazie modelu Seata o takiej samej nazwie.

Cupra Formentor na rynku pojawiła się w 2020 roku i jest to pierwszy model stworzony przez nową markę, który nie ma odpowiednika w gamie Seata. Nadwozie samochodu kształtem ma nawiązywać do nadwozia coupe, mimo iż pojazd jest SUV-em. Oprócz zwykłych lakierów Formentor jest dostępny z lakierami matowymi. Najbardziej emocjonującym wcieleniem Formentora jest jego 390 konna odmiana.