5 listopada 2020

Chevrolet Cruze – budżetowe auto dla każdego

Marka Chevrolet stała się rozpoznawalna przede wszystkim dzięki takim ikonom motoryzacji jak Corvette czy Camaro. Chevrolet Cruze może nie cieszy się aż tak powszechną sławą, jednak dobry stosunek jakości do ceny sprawił, że Polacy go pokochali. Produkowany w latach 2008-2014 Chevrolet Cruze z zewnątrz prezentuje się całkiem nieźle. A co kryje w swoim wnętrzu?

Wybór silników

Wśród silników benzynowych w tym modelu można znaleźć jednostki wolnossące o pojemności 1,6 i 1,8 o mocy od 113 do 141 KM oraz jednej turbodoładowanej 1,4 o mocy 140 KM. Najpopularniejsza na rynku jest wersja z silnikiem 1,8 z instalacją LPG. Silnik nie jest zbyt dynamiczny, ale jest wolny od poważniejszych usterek. Na uwagę zasługuje również silnik turbodoładowany, który doskonale sprawdzi się w mieście czy przy mniejszych przebiegach.

Diesle w Chevrolecie Cruze pracują kulturalnie i dynamicznie. Są dość oszczędne, ale nie nadają się do jazdy miejskiej. Do wyboru mamy:

  • 1.7 D o mocy 130 KM
  • 2.0 TD o mocy 150 KM
  • 2.0 VCDI w wersjach o mocy od 125 do 163 KM

Przy jeździe na krótkie dystanse można spodziewać się standardowych usterek: awarii dwumasowego koła zamachowego, problemów z turbosprężarką czy zatkanego filtra cząstek stałych. Prostym lekarstwem może być tutaj systematyczna przejażdżka na trasie z wyższymi obrotowymi. 

Inne spotykane w tym modelu kłopoty dotyczą zacinającego się zamka bagażnika czy klimatyzacji. Bywa, że zawieszenie wydaje nieprzyjemne stuki, ale te mogą wynikać z uszkodzenia łączników stabilizatora, wahaczy lub amortyzatorów. Normalne sprawy eksploatacyjne.

Ile kosztuje Chevrolet Cruze?

Cena bez wątpienia może być uznana za zaletę tego modelu. W 2019 roku ceny Chevroleta Cruze wahały się od 16 000 do 40 000 złotych, choć sporadycznie zdarzają się nowsze i droższe egzemplarze. 

Chevrolet Cruze z pewnością wart jest swojej ceny. Chcesz wiedzieć o nim więcej? Sprawdź, jak wypadł w naszych testach.