12 sierpnia 2021

Brakuje rąk do pracy w budowlance! Czy zabraknie maszyn?

Maszyny budowlane samochody ciężarowe
Przedstawiciele branży budowlanej narzekają na systematycznie rosnące koszty materiałów, a także brak rąk do pracy. Z jednej strony brakuje pracowników, a jednocześnie rosną ich oczekiwania płacowe. Tym bardziej, im większe są kwalifikacje specjalistów. A jak wygląda sytuacja na rynku maszyn? Czy samochody ciężarowe, maszyny rolnicze i inne tego typu pojazdy są coraz droższe? I co z ich dostępnością na rynku?

Zabraknie maszyn? Jeszcze nie teraz

W lipcu 2021 r. zwiększyła się liczba ofert w niemal wszystkich kategoriach maszyn i pojazdów ciężkich (wyjątek stanowią przyczepy). Więcej też było odwiedzających. Według danych Gemius odwiedziło nas 7,6 miliona użytkowników, którzy wygenerowali 310 milinów odsłon; o 2% więcej niż w czerwcu.

Wśród maszyn i pojazdów budowlanych najwięcej ofert sprzedaży dotyczyło wózków widłowych (17% liczby ogłoszeń), dalej ładowarki (15% ogłoszeń) oraz koparki gąsienicowe (11% ofert). Na kolejnych miejscach TOP 5 znalazły się dźwigi, żurawie i podnośniki oraz akcesoria do maszyn (po 9% liczby ogłoszeń). Aż 83,6% oferowanych maszyn i pojazdów pochodziło z Polski.

Jakich marek pojazdów budowlanych szukają Polacy?

Wśród najpopularniejszych marek w kategorii maszyny i pojazdy budowlane znalazły się JCB (14,6% liczby wyświetleń), Caterpillar (14% liczby wyświetleń) oraz Volvo (6% wyświetleń w lipcu).

Najdroższą ofertą wśród nowych maszyn był Terex Ecotec TSS 390 za bagatela 1 750 000 złotych… netto. Natomiast wśród najpopularniejszych ofert pod względem liczby wyświetleń znalazły się: koparko-ładowarka Kingway ZL 5300 za 119 900 złotych (netto), ładowarka kołowa Stroer NW 920 za 90 tys. złotych (netto) oraz minikoparka Kingway VIP za 32 900 złotych (netto).

Infografika pojazdy budowlane

A jak wygląda wieś?

Na rynku maszyn i pojazdów rolniczych najwięcej ofert sprzedaży dotyczyło ciągników (traktorów). W lipcu ich liczba ogłoszeń wynosiła 29% wszystkich (wzrost o 1 p.p. w porównaniu z czerwcem). Na drugim miejscu znalazły się agregaty (10% liczby ofert), a dalej kombajny i inne maszyny rolnicze (po 9% liczby ogłoszeń). Listę TOP 5 zamykają prasy i owijarki (6% liczby ogłoszeń).

Analizując popularność poszczególnych marek, wygrywa John Deere (15,6% liczby wyświetleń i wzrost o 0,3 p.p. miesiąc do miesiąca). Na drugim miejscu uplasował się CLAAS (12,8% wyświetleń i wzrost o 2,5 p.p. w porównaniu z czerwcem). Podium zamyka Massey Ferguson (6,4% liczby wyświetleń i wzrost o 0,4 p.p.).

Najdroższą ofertą sprzedaży w lipcu był kombajn John Deere T670i z oprzyrządowaniem do zbioru konopi. Kosztował 2 600 000 złotych netto. Natomiast kupujący najchętniej oglądali dużo tańszy kombajn zbożowy Rostselmash Vector 425 (456 900 złotych netto) oraz ciągnik CLAAS Arion 430 (za 245 tys. złotych netto). 

Infografika maszyn rolniczych

Liczba samochodów ciężarowych również rośnie!

Także w kategorii „samochody ciężarowe” zwiększyła się liczba ofert w lipcu. Najwięcej tradycyjnie dotyczyło ciągników siodłowych (33% liczby ofert). Dalej znalazły się autobusy, dźwigi i żurawie oraz wywrotki (wszystkie wymienione po 9% liczby ofert). Na ostatnim miejscu TOP 5 są chłodnie i izotermy (6% liczby ogłoszeń). Najwięcej ofert dotyczyło pojazdów pochodzących z Polski (63,4% ogłoszeń), ale nieznacznie wzrosły liczby ogłoszeń samochodów importowanych z Niemiec i Francji.

Wśród poszczególnych marek, największą popularnością wśród potencjalnie kupujących cieszyły się samochody ciężarowe marki MAN (20,4% liczby wyświetleń i wzrost o 0,9 p.p. miesiąc do miesiąca). Dalej SCANIA (18,3% wyświetleń i wzrost o 0,6 p.p.) oraz Mercedes-Benz (17,8% wyświetleń ogłoszeń i spadek o 0,3 p.p.).

Najchętniej wyświetlaną ofertą był MAN TGX 18.510 4×2, którego wystawiono na sprzedaż za 408 500 złotych netto. Dalej znalazł się Ford F-MAX (343 570 zł netto) oraz najdroższa oferta w lipcu… Mercedes-Benz Actros 4163 SLT za 1 225 500 zł netto.

Infografika samochody ciężarowe

Przyczepy i naczepy w lipcu

I na koniec jeszcze spojrzenie na kategorie przyczepy i naczepy. Tutaj najpopularniejsze były naczepy burtowe i plandeki oraz przyczepy do samochodów osobowych (po 13% liczby wyświetleń). Na drugim miejscu chłodnie i izotermy (10% liczby wyświetleń), a dalej naczepy wywrotki i przyczepy kempingowe (po 9% liczby wyświetleń).

Wśród naczep, najwięcej potencjalnych kupujących oglądało ogłoszenia marki Schmitz-Cargobull (26,4% liczby wyświetleń) oraz Krone (19,6% wyświetleń). Wśród ofert przyczep, najpopularniejsze były ogłoszenia producentów przyczep kempingowych:

Najdroższa oferta przyczepy kempingowej w lipcu to Hymer-Eriba Touring 820 za 313 008 złotych netto.

Infografika naczepy