bmw x5: najpopularniejsze auta nowe we wrześniu

Łukasz Borowicz

11 października 2021

BMW X5 czy Dacia Duster? Wyścig trwa

Nie kończą się problemy na rynku nowych samochodów osobowych. Powód ten sam od kilku miesięcy: brak dostępności nowych egzemplarzy. Auta zamawiane „do produkcji” dzisiaj, trafią do klientów najwcześniej w I kwartale 2022 roku. Handlowcy bezradnie rozkładają ręce: o wyprzedażach czy negocjacjach cenowych możemy raczej zapomnieć. W tej chwili sprzedaje się niemal wszystko.

Tucson królem polowania

Brak samochodów na rynku nie oznacza malejącego zainteresowania klientów. We wrześniu OTOMOTO odwiedziło ponad 8 milionów użytkowników, którzy wygenerowali ponad 306 milionów odsłon serwisu. Czego szukali? Wśród samochodów nowych, niezmiennie największą popularnością cieszył się Hyundai Tucson (2,2% liczby wyświetleń). Co ciekawe, ten model systematycznie pnie się w rankingu popularności od kilku miesięcy. Na drugim miejscu Skoda Octavia (1,9% wyświetleń), a na trzecim miejscu ex aequo Fiat Tipo i BMW Seria 3 (1,5% liczby wyświetleń).

Na kolejnym miejscu we wrześniu pojawiają się modele, które jeszcze miesiąc wcześniej były poza TOP10, czyli BMW X5 oraz Dacia Duster (w obu przypadkach po 1,4% liczby wyświetleń). Dalej w zestawieniu znalazły się Mercedes-Benz Klasa C oraz Toyota RAV4 (1,3% wyświetleń ogłoszeń). Ranking popularności zamykają Audi Q5 oraz Mercedes-Benz GLE (1,2% wyświetleń).

najpopularniejsze samochody we wrześniu 2021

Tipo czekają na placach

A co najłatwiej było kupić we wrześniu? Najwięcej ogłoszeń sprzedaży na OTOMOTO dotyczyło tradycyjnie już Fiata Tipo (3,4% ofert sprzedaży). Na drugim miejscu znalazły się ogłoszenia dot. BMW X3 (2,6% liczby ofert), a na kolejnym Audi Q5 (2,0% wystawionych ogłoszeń). Z kolei na czwartym miejscu były oferty BMW X5 oraz Hyundaia Tucsona (1,7% ogłoszeń). Niemieckie modele odnotowały lepsze wyniki miesiąc do miesiąca. Warto jednak pamiętać, że wcale nie oznacza to, że poprawia się ich dostępność. Wielu dilerów oferuje w sprzedaży auta, których fizycznie jeszcze u siebie na placach nie ma i trzeba będzie swoje odczekać.

Spadek dostępności Hyundaia koresponduje z kolei z jego popularnością wśród potencjalnych kupujących. W TOP10 wg liczby ogłoszeń pojawia się we wrześniu także Alfa Romeo Stelvio, która podobnie jak Skoda Octavia, odnotowuje 1,4% liczby ofert. Listę zamykają BMW Seria 3 oraz Opel Mokka. Ten ostatni debiutuje w miesięcznym zestawieniu największej liczby ogłoszeń na OTOMOTO.

Opel Mokka: najpopularniejsze samochody we wrześniu
Opel Mokka debiutuje na liście najczęściej oferowanych samochodów na polskim rynku.

Elektromobilność zyskuje, Diesel traci

We wrześniu wzrosło zainteresowanie samochodami elektrycznymi (5% liczby wyświetleń i zmiana o 0,9 p.p. miesiąc do miesiąca). Hybrydy wykazują dosyć stabilne zainteresowanie wśród potencjalnych kupujących (11,4% wyświetleń ogłoszeń). Niezmiennie najpopularniejsze na rynku samochodów nowych są silniki benzynowe (60,8% wyświetleń), maleje zainteresowanie Dieslami (21,2% wyświetleń i spadek o 1,4 p.p. w porównaniu z sierpniem).

Najpopularniejsze nadwozia we wrześniu 2021

Mimo, że od kilku miesięcy SUV’y pozostają najpopularniejszym nadwoziem wśród potencjalnych kupujących, to ich dominacja jeszcze się powiększa. We wrześniu ich oferty odnotowały 46,9% wyświetleń (wzrost o 1,1 p.p. miesiąc do miesiąca). Drugim w kolejności poszukiwanym nadwoziem są sedany (15% wyświetleń), a kolejnym kompakty (10,6% wyświetleń ogłoszeń). Wzrosło natomiast zainteresowanie autami miejskimi i coupe.

najpopularniejsze nadwozia we wrześniu 2021

Rośnie popularność samochodów z automatyczną skrzynią biegów. We wrześniu ich oferty sprzedaży odnotowały aż 71,9% liczby wyświetleń (wzrost o 4,9 p.p. w porównaniu z sierpniem). Ponadto ograniczona dostępność nowych pojazdów wpływa też na ich poziom cen. Już blisko 70% ofert na OTOMOTO to samochody kosztujące powyżej 100 000 złotych. Klienci jednak chyba pogodzili się z tym faktem, bo właśnie takie ogłoszenia należały do najczęściej oglądanych (76,9% liczby wyświetleń).

Pochłaniając wiedzę motoryzacyjną z Motopedii przyjmujesz do wiadomości, że używamy plików cookie i podobnych technologii do ulepszania i dostosowania treści, analizy ruchu, dostarczania reklam oraz ochrony przed spamem, złośliwym oprogramowaniem i nieuprawnionym dostępem. Dowiedz się więcej. Pamiętaj też, że możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.