20 maja 2022

Awaryjne otwieranie samochodu – co zrobić w przypadku zatrzaśniętych lub zgubionych kluczyków?

awaryjne otwieranie samochodu

Czasem włamanie się do własnego auta staje się przykrą koniecznością. Co zrobić w przypadku, gdy zatrzaśniemy lub zgubimy kluczyki od samochodu?

Każdego roku miliony kierowców zatrzaskuje kluczyki w samochodach. Na ich szczęście nowoczesne pojazdy znacznie utrudniają ten proceder. Wyposażone w kluczyki bezdotykowe nie zatrzasną się nawet, jeśli właściciel będzie usilnie wciskał przycisk (lub zbliżał palec do czujnika) umieszczony na klamce.

Posiadacze aut bez tego wygodnego udogodnienia są już jednak w gorszej pozycji. W ich przypadku zatrzaśnięcie kluczyka okazuje się jak najbardziej możliwe. A wtedy nie pozostaje nic, tylko awaryjne otwieranie samochodu.

Zatrzaśnięty kluczyk w samochodzie – co robić?

Jeśli zatrzaśnie się kluczyk w samochodzie najlepszym rozwiązaniem może być wezwanie specjalisty od otwierania pojazdu z zatrzaśniętymi kluczykami lub policji. Wszystko zależy od tego, jak pilna jest to sytuacja.

W sytuacji wysokiego ryzyka, czyli takiej, gdy w samochodzie jest zamknięte dziecko lub zwierzę, należy niezwłocznie zadzwonić na policję, podając markę i model pojazdu oraz miejsce, w którym się znajduje.

awaryjne otwieranie samochodu

Z kolei firmy specjalizujące się w otwieraniu samochodów oferują swoje usługi przez całą dobę. W dużych miastach często zapewniają możliwość dojazdu nawet w 30-40 minut od zgłoszenia potrzeby otwarcia samochodu z zatrzaśniętymi kluczykami. Taka usługa nie jest przesadnie droga, a doświadczeni specjaliści, wyposażeni m.in. w sprzęt do dekodowania zamków samochodowych, potrafią włamać się do pojazdu sprawnie i bez potrzeby wybijania szyby (TUTAJ przeczytasz o przedawnieniu mandatu).

Ile kosztuje awaryjne otwieranie auta u fachowca?

To oczywiście zależy od zakresu usług, rocznika samochodu, a nawet od jego klasy. Firmy często rozróżniają otwieranie pojazdów bez lub z ryglowaniem wnętrza, aut nowych i segmentu premium. Do ceny trzeba również doliczyć koszt dojazdu.

Sama usługa jest wyceniana od 200 do nawet 400 zł, jeśli dotyczy nowoczesnych modeli klasy premium. To dużo, ale czasem specjalistyczna pomoc jest po prostu warta każdego grosza.

Awaryjne otwieranie samochodu – jak samodzielnie otworzyć samochód bez kluczyka?

Jeśli chcesz uniknąć kosztownego wezwania specjalisty, istnieje kilka tańszych sposobów na odblokowanie samochodu bez kluczyków, pod warunkiem, że jesteś cierpliwy i dobrze posługujesz się narzędziami. Oto, jak wydobyć kluczyki z zamkniętego samochodu bez pomocy specjalisty.

Aplikacja na smartfon

Dzięki rosnącej liczbie aplikacji samochodowych na smartfony możesz odblokować samochód bez rozbijania banku lub… szyby. Wiele nowych pojazdów oferuje darmowe aplikacje, które zamieniają telefony komórkowe w drugiego pilota. A stąd już bliska droga do zdalnego odblokowania pojazdu, a nawet uruchomienia go.

awaryjne otwieranie samochodu

Oczywiście, warunkiem jest sparowanie smartfona z samochodem zanim kluczyk zostanie zatrzaśnięty w jego kabinie lub zgubiony. Aplikacje są zaopatrzone w zdecydowanie większą liczbę funkcji, ułatwiających życie kierowcy. Pozwalają sprawdzić miejsce jego postoju, wgrać miejsce docelowe do nawigacji lub sprawdzić poziom paliwa.

Awaryjne otwieranie samochodu sznurowadłem

Dobra wiadomość dla właścicieli starszych modeli samochodów – jeśli jesteś posiadaczem takiego pojazdu z ręcznym zamkiem i masz na sobie buty ze sznurowadłami, być może nie będziesz musiał wzywać pomocy. Wystarczy zawiązać supełek na środku sznurowadła, tworząc pętlę wielkości palca wskazującego.

awaryjne otwieranie samochodu

Następnie przeciągnij sznurowadło wokół prawego rogu drzwi po stronie kierowcy, aż węzeł znajdzie się w szwie drzwi. Teraz, trzymając sznurowadło obiema rękami, poruszaj nim w przód i w tył, jakbyś nitkował zęby. Spowoduje to przesunięcie węzła w dół okna i w kierunku zamka w drzwiach samochodu.

Teraz ostrożnie przeciągnij pętlę nad zamkiem, a następnie pociągnij za końce sznurka, aby zacisnąć pętlę. Gdy wydaje Ci się, że masz już pewny chwyt zamka, delikatnie pociągnij za niego, aby odblokować drzwi samochodu.

Zamiast sznurowadła możesz oczywiście użyć niewielkiego kawałka sznurka.

Zestaw do awaryjnego otwierania samochodu

Zawiera sztywne pręty oraz elastyczne druty o różnych długościach i zakończeniach. Najdłuższy element w postaci haka zapewnia dostęp do drzwi znajdujących się po przeciwnej stronie. Ponadto w jego skład wchodzą specjalne elastyczne pręty z regulowaną linką, umożliwiającą odblokowanie rygla zamka. Do tego dochodzi pojedyncza pompowana poduszka. Cena zestawu to około 250 zł.

Jak to działa? Zacznij od wyciągnięcia górnej części ramy drzwi za pomocą pompowanej poduszki, a następnie wciśnij klin, aby utrzymać ramę drzwi na zewnątrz. Teraz, używając odpowiedniego pręta, naciśnij przycisk odblokowujący lub pociągnij klamkę. Ta sztuczka działa zarówno w przypadku starych, jak i nowych modeli samochodów (TUTAJ przeczytasz o tym, jak wydłużyć żywotność akumulatora w autach elektrycznych).

awaryjne otwieranie samochodu

Jest jednak pewien minus tej metody. Otóż nawet doświadczonym osobom może się zdarzyć, iż podczas tego procesu porysują lakier lub zerwą listwy ochronne. Wtedy może być konieczna wizyta w warsztacie w celu ponownego ustawienia górnej części ramy drzwi, ponieważ czasem po użyciu klina pozostaje ona wygięta w kierunku od nadwozia.

Jakie zniszczenia mogą wystąpić po awaryjnym otwieraniu samochodu?

Obok rozbitych szyb samochodowych, są to odgięte ramy drzwi, uszkodzone zamki czy porysowane elementy nadwozia. Zdarza się również, że przy użyciu ostrych narzędzi uszkodzeniom ulegają poszycie drzwi czy klamki.

Awaryjne otwieranie samochodu - GALERIA

awaryjne otwieranie samochodu
awaryjne otwieranie samochodu
awaryjne otwieranie samochodu
awaryjne otwieranie samochodu
awaryjne otwieranie samochodu
awaryjne otwieranie samochodu