Strona główna / Rankingi / Auta z Need for Speed: Most Wanted – przegląd rynku

Auta z Need for Speed: Most Wanted – przegląd rynku

Jan Niemiec

8 min. czytania
Samochody z Need for Speed: Most Wanted
00:00
00:00

Need for Speed: Most Wanted to gra z 2005 roku, którą wiele osób wspomina z ogromnym sentymentem. Chociaż dziś, straciła już nieco blasku, trzeba przyznać, że jej twórcy dodali do niej kilka naprawdę świetnych samochodów. 

Wiele aut obecnych w NFS Most Wanted nie traci już na wartości, a raczej zyskuje. Niektóre z modeli były naprawdę rzadkie, inne nieco bardziej popularne. Były też prawdziwe unikaty, które powstawały w pojedynczych egzemplarzach. Zatem gra dawała niepowtarzalną możliwość przejechania się nimi wszystkimi. Które z samochodów można upolować dziś w świecie rzeczywistym? 

BMW M3

Na parkingu gry NFS Most Wanted z dumą parkował BMW M3 GTR GT – auto tak rzadkie, że niemal niewidoczne. Jak podają różne źródła wyprodukowano go w zaledwie kilku egzemplarzach (od 2 do 20). Nic dziwnego, że trudno znaleźć dokładnie taki egzemplarz na sprzedaż. M3 GTR stworzone było z jedną myślą… by wygrywać na torze. Wersja drogowa powstała tylko po to, aby wersja na tor mogła uzyskać homologację. 

Pod maską M3 GTR znajdowały się silniki V8, które już w wersji drogowej generowały moc 350 KM. Egzemplarze przeznaczone na tor mogły osiągnąć nawet 500 KM. Na ich osiągi dodatkowo wpływała też odchudzona konstrukcja, dzięki której auto ważyło poniżej 1400 kg.

Choć wersja na tor może imponować, na zwykłe BMW M3 też raczej nie można narzekać. Jest nieco cięższe, bo waży 1500 kg, a w niektórych przypadkach nawet 1700 kg. Mimo to auto gwarantuje osiągi na poziomie ok. 5,2-5,5 sekundy do setki. Wybrany przez nas egzemplarz został wyposażony w silnik R6 o pojemności 3.2 l i mocy 343-360 KM.

Z okazji 10 rocznicy powstania M3, BMW stworzyło też wersję M3 CSL. Znacznie lżejsze auto ważyło zaledwie 1380 kg i rozpędzało się do setki w 4,9 sekundy.

BMW M3
Niska ilość egzemplarzy BMW M3 GTR GT sprawia, że tą niesamowitą furą większość z nas będzie jeździć jedynie w grze. Jednak nie ma powodu do zmartwień, gdyż siadając za kółko zwykłego M3 również nie będziemy mieli na co narzekać.

Porsche 911

W grze Need For Speed: Most Wanted pojawiło się kilka modeli Porsche. Tutaj o unikatowości nie ma mowy, bo 911 Turbo S można dość łatwo znaleźć na OTOMOTO. To mocne, dynamiczne auto, które świetnie się prowadzi i zapewnia sporo frajdy z jazdy. 

Na naszą listę trafiło Porsche 911 z silnikiem 3.6 l z 6 cylindrami w układzie boxer i mocą 450 KM. Dostępne były też mocniejsze wersje, generujące do 500 KM.

Porsche 911
Specyficzne światła Porshe 911 Turbo S okazały się nieudanym eksperymentem. W kolejnej generacji 911 powrócono do okrągłym reflektorów.

Ford Mustang

Ford Mustang to ikona amerykańskiej motoryzacji i samochód, który pojawił się nie tylko w NFS, ale także w wielu filmach. Choć ma swoje niedociągnięcia i wady, jak np. nieprzyjemne plastikowe wnętrze, Mustang to nadal legenda, która ma wielu fanów. 

Pod maskę Mustanga trafiały silniki 6- i 8-cylindrowe. Wbrew pozorom, samo wykorzystanie silnika o 4 litrach pojemności jeszcze nie gwarantowało sportowych osiągów, bo Mustang z takim silnikiem generował 210 KM. Jednak już jednostka 3.7 l V6 mogła pochwalić się mocą 305 KM, a V8 o pojemności 4.6-5.8 l miały moc od 315 do nawet 670 KM, dzięki której mogły osiągać setkę w 4,9 sekundy. 

Do naszego rankingu trafiła wersja GT z silnikiem V8 o pojemności 4.6 l i mocy 305 KM. Na tle innych aut z NFS może nie wygląda zbyt imponująco, ale i tak pozwala osiągnąć prędkość maksymalną 240 km/h i rozpędzić się do setki w 5,5 sekundy.

Ford Mustang
O tym, jak legendarnym samochodem jest Mustang świadczy lista filmów, w których był obecny. Są to m.in. “Beverly Hills 90210”, “Bullitt” oraz “60 sekund”. Prawdziwa gwiazda!

Toyota Supra

Przyjemnie jest powspominać czasy, kiedy Toyota była bardziej zwariowaną marką, a sportowe samochody były dla niej standardem. Toyota produkuje model Supra od lat 70. Na naszą listę trafiła Supra M4, produkowana w latach 1992-2003. Pod jej maską kryły się wyłącznie 3-litrowe silniki o mocy od 223 do 334 KM, gdzie mocniejsze wersje wyposażone były w podwójne turbo. Czy 300 KM na tle innych aut z gry Need For Speed brzmi imponująco? Być może nie, ale trzeba wspomnieć, że silniki Supry, a szczególnie te z rodziny JZ, są bardzo podatne na tuning, przez co można znaleźć egzemplarze podkręcone nawet do 1000 KM. 

Fabryczne osiągi Toyoty Supra M4 też wyglądają nieźle, bo w najmocniejszych wersjach to auto osiąga setkę w 5,1 sekundy i przekracza prędkość maksymalną 260 km/h. Warto też dodać, że jest to auto z lat 90., kiedy to osiągi na tym poziomie musiały robić naprawdę piorunujące wrażenie.

Toyota Supra
Dzięki wspomnianej podatności na tuning, Toyota Supra jest samochodem, który dla wielu jest ikoną japońskiej kultury tuningowej.

Lamborghini Gallerdo

Lamborghini Gallardo to auto, które wygląda zjawiskowo i świetnie jeździ. Czasami nazywane jest „Baby Lambo” ze względu na swój rozmiar. Ma 4,3 m długości, niewielką masę własną ok. 1300 kg (choć niektóre wersje mogły ważyć 1500 kg) i niską cena. 

Wszystkie silniki pod maską tego modelu to jednostki w układzie V i 10 cylindrach o pojemności od 5.0 do 5.2 l. W przypadku Lamborghini trudno mówić o podstawowej wersji silnikowej, bo już ta generowała 500 KM, podczas gdy moc najmocniejszych jednostek sięgała 570 KM.

Samochód z Need for Speed: Most Wanted Lamborghini Gallardo
Sylwetka Lamborghini Gallardo z całą pewnością przyciąga wzrok swoimi ekstremalnie sportowymi kształtami.

Dogde Viper

To nie tylko legenda, ale prawdziwy potwór. Wie to ktoś, kto choć raz przejechał się Dodgem. Olbrzymi silnik wysunięty mocno do przodu, wbrew pozorom nie wpływał pozytywnie na prowadzenie. Do tego można dopisać niewielką kabinę i praktycznie brak jakichkolwiek systemów wsparcia. Ot silnik na ramie z fotelem dla kierowcy. 

Mocny, charakterystyczny kształt Vipera sprawia, że wyróżnia się on na ulicy i trudno go pomylić z innym autem. Występował w nadwoziu coupe oraz roadster. Kolejne generacje stanowiły ewolucję pierwszej, przez co niektórzy twierdzą, że generacja Vipera jest tylko jedna. Pod maskę tego auta trafiały silniki V10 o pojemności 8.0 l lub 8.8 l. Nasz wybór padł na silnik V10 8.4 o mocy 608 KM, który pozwala rozpędzić się do setki w czasie poniżej 4 sekund i osiągnąć prędkość maksymalną 325 km/h.

Samochód z Need for Speed: Most Wanted Dogde Viper
W opinii niektórych Viper jest bardziej amerykański niż sam Mustang! Ogromna maska, a pod nią V10 o pojemności 8 l lub 8.4 l to prawdziwa kwintesencja amerykańskiej motoryzacji.